آرتریت پسوریاتیک و حقایقی جالب در مورد این بیماری|گفتار توان گستر09121623463

آرتریت پسوریاتیک و حقایقی جالب در مورد این بیماری|گفتار توان گستر09121623463

 

آرتریت پسوریاتیک یک بیماری شایع و نوعی از آرتریت است که افرادی که مبتلا به بیماری صدف (پسوریازیس) هستند را تحت تأثیر قرار می‌دهند. پسوریازیس نوعی بیماری است که در آن پوست فرد مبتلا دچار قرمزی، سفتی و التهاب و پوسته پوسته شدن می‌شود. روند تشخیص بیماری آرتریت پسوریاتیک به صورتی که افراد در ابتدا مبتلا به بیماری صدف تشخیص داده و سپس بیماری آرتریت پسوریازیس در آنها تشخیص داده می‌شود ولی گاهی روند برعکس است و در فرد ضایعات مفاصل قبل از مشکلات پوستی آغاز می‌شوند. در حدود ۳۰ درصد افرادی که به این بیماری با زمینه ارثی مبتلا می‌شوند، آرتریت پسوریاتیک بروز می‌کند که معمولاً علائم خود را در سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی و به صورت یکسانی در هر دو جنس ظاهر می‌کند. اگرچه بار اصلی این بیماری در این سنین است ولی پدیدار شدن این بیماری در کودکان امری نادر نیز و احتمال وقوع دارد. جدای از اینکه علائم این بیماری در اکثر حالت خفیف است ولی گاهی علائم ابتلا می‌توانند شدید و بسیار درگیر کننده و برای فرد مبتلای به این بیماری عذاب آور باشند. در این مقالع سعی خواهیم کرد که علاوه بر تعریف و دسته بندی کلی این بیماری به بررسی نکات حائز اهمیت در مورد آن بپردازیم.

 

انواع مختلف بیماری آرتریت پسوریاتیک

بیماری آرتریت پسوریاتیک براساس شدت علائم درگیر کننده در فرد مبتلا، اینکه هر دو طرف بدن به طور مساوی تحت تأثیر قرار گرفته و کدام مفاصل در ین بیماری درگیر هستند، به طور کلی به پنج نوع مختلف تقسیم می‌شوند :

آرتریت پسوریاتیک

التهاب مفاصل به صورت التهابی نامتقارن: در این فرم از بیماری اغلب زانو، مچ پا، مچ دست یا انگشت فرد مبتلا را تحت تأثیر خود قرار داده و در مجموع یک تا چهار مفصل مورد اشاره ملتهب می‌شوند. معمولاً، علائم آرتریت در هر دو طرف بدن فرد به طور مساوی (یعنی بیماری متقارن نیست) بروز نمی‌کند. آرتریت پسوریاتیک متقارن: در این نوع بیماری بیشتر مفاصل بدن فرد مبتلا مفاصل چندگانه ملتهب و این بیماری هر دو طرف بدن فرد مبتلا را به صورتی یکسان تحت تأثیر قرار می‌دهد. ناخن‌ها اغلب دارای حفره و شیار هستند. این عارضه می‌تواند علایمی شبیه بیماری آرتریت روماتوئید داشته و گاها با آن اشتباه شود. بیماری آرتریت پسوریاتیک اسپوندیلیت: این فرم از بیماری معمولاً یک یا دو مفصل ساکرولیاک (مفاصل که در ستون فقرات و لگن و قسمت پایین کمر وجود دارند) و بعضی اوقات دیگر مفاصل ستون فقرات را درگیر و ملتهب می‌کند. نتیجه این امر برای فرد بیمار، سفتی و درد صبحگاهی در ناحیه پشت است. درگیر شدن یک انگشت به صورت جداگانه: این بیماری اغلب شامل تنها یک انگشت و همچنین نواحی نزدیک ناخن را درگیر می‌کند. جدا از مورد یاد شده در این بیماری ممکن است یک و یا چند مفصل ملتهب و دچار درد شوند. آرتریت موتیلان ( Arthritis mutilans ) : این فرم از بیماری جدی‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع آرتریت پسوریازیک است. در این شکل از بیماری، انگشتان به دلیل تخریب مفاصل و استخوان‌های اطراف آن، کوتاه می‌شوند. نکته: با اینکه معمولاً علائم هر نوع از بیماری قابل تفکیک و مشخص است ولی ممکن است افرادی ترکیبی از علائم این بیماری‌ها را بروز دهند و یا به بیش از یک نوع از این بیماری مبتلا باشند. پسوریازیس می‌تواند قبل یا بعد از آرتریت ایجاد شود، اما معمولاً در حدود ۷۵٪ موارد در ابتدا پسوریازیس ایجاد می‌شود. قبل از تشخیص آرتریت، فرد ممکن است دچار سفتی و درد صبحگاهی در ناحیه پشت خود باشد. افرادی که مبتلا به فرمی از پسوریازیس که هستند که ناخن هارا به خصوص به صورت علائمی مثل ایجاد حفره در ناخن درگیر می‌کند، احتمال بیشتری ایجاد ابتلای به علائم آرتریت نسبت به افرادی که این مشکل را ندارند (تا ۵۰٪ افراد مبتلا به پسوریازیس با درگیری ناخن) بیشتر است. اگرچه اظهار می‌شود که عامل ابتلای به بیماری آرترویت پسوریازیک ناشناخته است ولی شواهدی در این میان مبنی بر اینکه عفونت یا تروما می‌تواند نقش مهمی در پیشرفت سیر بیماری داشته باشند، وجود دارد. به عنوان مثال، در افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها آلوده به عفونت ویروس اچ آی وی (HIV) است، به علت ضعف مفرط سیستم ایمنی این بیماری می‌تواند عود کند و فرد را به صورت گسترده‌ای درگیر کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که  تا ۴۰٪ افراد مبتلا به بیماری  آرتریت پسوریاتیک دارای سابقه خانوادگی ابتلای به بیماری‌های پوستی یا مفاصل هستند.  همچنین به نظر می‌رسد برخی ازژن‌ها دربروز و ابتلا به  انواع خاصی از آرتریت پسوریازیک نقش دارند. به عنوان مثال، ژن HLA-B۲۷ با اسپوندیلیت پسوریازیس در ارتباط است. پس در مجموع می‌توان گفت که عامل وراثت نقش مهمی در ابتلای به این بیماری دارد.

علائم بیماری آرتریت پسوریاتیک

علائم این بیماری شامل موارد زیر است:

  • بثورات پوستی به رنگ صورتی یا قرمز کمرنگ و راش‌های پوستی که به شکل فلس به خصوص در پشت بازوها، جلو پاها و پوست سر نمایان هستند،
  • التهاب مفاصل، به ویژه در انگشتان دست، پا یا ستون فقرات،
  • سختی صبحگاهی (بخصوص در ناحیه پشت و کمر)،
  • درد در ناحیه پایین کمر.

بیماری آرتریت پسوریاتیک می‌تواند بر عملکرد سایر قسمت‌های بدن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند عوارضی مانند خستگی و کم خونی غالباً، شیوع دارد. اغلب، آرتریت همراه با التهاب تاندون‌ها در نقاطی است که تاندون‌ها به استخوان‌ها متصل می‌شوند، مانند پاشنه (پا) یا انگشتان.  

تشخیص بیماری آرتریت پسوریاتیک

در ابتدا علائم بالینی، معاینه فیزیکی و شرح حالی که یک پزشک می‌تواند مفصلاً از بیمار دریافت کند، می‌تواند اساس تشخیص این بیماری را تشکیل دهد. برخلاف مواردی که در بیماری لوپوس و یا آرتریت روماتوئید رخ می‌دهد در این نوع بیماری، سطوح آنتی بادی معمولاً در خون بیمار مشاهده نمی‌شود. عکس برداری با استفاده از اشعه ایکس موردی دیگر برای تشخیص این بیماری است. معمولاً یکی از مواردی که پزشک برای تأیید این بیماری می‌تواند در خواست کند، عکس برداری با استفاده از اشعه ایکس است. البته لازم به ذکر است که این نوع عکس برداری نمی‌تواند در تشخیص اینکه فرد به کدام نوع از آرتریت مبتلا است، کمی کند. البته می‌توان گفت که این نوع عکس برداری می‌تواند به رادیولوژیست سرنخی برای افتراق این نوع آرتریت از آرتریت روماتوئید و دیگر آرتریت‌ها بدهد و در زمینه تشخیص مؤثر باشد.  

طول مدت بیماری

آرتریت پسوریاتیک معمولاً بیماری مزمنی است که در تمام طول عمر فرد مبتلا می‌تواند ادامه داشته باشد. با این حال، علائم برخی از افراد به طور قابل توجهی متفاوت است، به طوری که ممکن است در زمان‌های مختلف خفیف باشد و یا به طور طبیعی و یا به خاطر مشکلات زمینه‌ای دوباره عود پیدا کرده و شدیدتر شود.  البته لازم به ذکر است که حذف و بهبود کامل بیماری و از میان رفتن علائم آن امری معمول نیست.

 

پیشگیری از بیماری آرتریت پسوریاتیک

از آنجا که این بیماری غالباً بدون علت زمینه‌ای و در بیشتر موارد به صورت ارثی است، راه خاصی برای پیشگیری از ابتلای به این بیماری وجود ندارد.  

درمان بیماری آرتریت پسوریاتیک

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ایبوپروفن (Advil، Motrin) یا ناپروکسن(Aleve، Naprosyn) خط اول درمان این بیماری و از آنجایی که ممکن است این بیماری دارای عوارض قابل تجهی در فرد بیمار باشد برای کاهش این عوارض و همچنین برای جلوگیری از عود دوباره این بیماری در زمان توقف مصرف دارو، کورتیکواستروئید هایی مانند پردنیزولون که معمولاً به صورت خوراکی مصرف می‌شوند. تزریق گاه به گاه یک آستروئید می‌تواند به هنگام التهاب شدید و یا درگیری مفاصل مفید باشد. هنگامی که شرایط شدیدتر باشد، داروهایی مانند هیدروکسی کلروکین (Plaquenil) یا متوترکسات (Folex، Rheumatrex) اغلب باعث کاهش علائم و یا مشکلات مفاصل می‌شوند. با این حال، مشخص نیست که آیا آنها باعث حفاظت مفاصل از آسیب می‌شوند و یا نه. بررسی‌های نادری از ارتباط بین مصرف هیدروکسی کلروکین و بدتر شدن پسوریازیس کایت می‌کند و باعث شده است بعضی از پزشکان برای اجتناب از بدتر شدن علائم و عود بیماری تجویز این دارو برای مبتلایان این بیمری خودداری کنند. از دیگر مواردی که برای درمان بیماری آرتریت پسوریاتیک کاربرد دارد، سولفاسالازین (آزولیدین) یک عامل ضد التهابی است که برای درمان بیماری‌های التهابی روده و آرتریت روماتوئید و لفتونومید (Arava) استفاده می‌شود و برای کنترل این بیماری نیز می‌تواند مفید باشد. سایر داروهای سرکوب کننده ایمنی، از جمله سیکلوسپورین (Neoral، Sandimmune) و آزاتیوپرین (Imuran)، گاهی اوقات استفاده می‌شود. با این حال، این داروها عوارض جانبی بیشتری را ممکن است به بار اورند، به طوری که آنها معمولاً برای افرادی که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند، استفاده می‌شود. جدای از موارد یاد شه داروهای تزریقی جدیدی، از جمله adalimumab (Humira)، certolizumab (Cimzia)، etanercept (Enbrel)، golimumab (Simponi)، infliximab (Remicade) و ustekinumab (Stelara) می‌توانند در این زمینه بسیار مؤثر باشند، اما به این دلیل که فقط روش مصرف آنها تنها از طریق تزریق آنها و همچنین دارای قیمت بالایی بوده و بار مالی زیادی را بر دوش فرد مبتلا تحمیل می‌کنند، آنها برای افرادی که مبتلا به آرتریت پسوریاتیک هستند و سایر روش‌های درمانی برای آنها چندان مفید و باعث بهبود بیماری نشده، کاربرد دارد. داروهای خوراکی مانند، apremilast (Otezla) که توسط FDA برای درمان بیماری آرتریت پسوریازیک در سال ۲۰۱۴ مورد تأیید واقع شد، گزینه دیگری برای درمان این بیماری است.

درمان آرتریت پسوریاتیک

در صورت وجود عوارض و التهاب شدید در مفاصل فرد بیماری با وجود درمان‌های شدید پزشکی، پزشک ممکن است جراحی را برای بازسازی یا جایگزینی مفصل توصیه کند، به خصوص اگر درد موضعی و شدید باشد و فرد را در زندگی روزانه دچار مشکل کند پزشک شما ممکن است جدای از مواردی که در بالا ذکر شد ، برای حفظ قدرت عضلانی و دامنه حرکات مفصلی کار درمانی را برای فرد بیماری تجویز کند. همچنین از گزینه‌های دیگر اسپلینت، یک اتصال دهنده قابل جابجایی برای جلوگیری از التهاب مفاصل است و ممکن است به کاهش علائم و التهاب کمک کند. البته این نکته را باید یادآور شد که در این زمینه، مخصوصاً برای افراد مبتلا به فرم اسپوندیلیت این بیماری تمرین نقش مهمی دارد، زیرا فعال بودن باعث کاهش علائم ناشی از بیماری می‌شود.  

در چه زمانی باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید؟

در هنگامی که علائم این بیماری را در خود مشاهده کردید برای جلوگیری از پیشرفت علائم و مشکلاتی که ممکن است برای شما از نظر جسمی و حتی روحی ایجاد شود، به یک پزشک متخصص و مجرب مراجعه کنید.

پیش آگهی بیماری آرتریت پسوریاتیک

پیش آگهی افراد مبتلا به این بیماری متفاوت است. برای برخی، آرتریت پسوریاتیک، تنها ممکن است یک اختلال جزئی باشد که تا زمانی که نشانه‌های ابتلای به بیماری بدتر نشده‌اند، نیازی به مصرف دارو ندارد. با این حال، در بیش از ۲۵٪ افراد مبتلا به آرتریت پسوریاتیک، این بیماری موجب ناتوانی و درگیر شدن فرد در مدت زمان زیادی می‌شود. با درمان مناسب، اکثر افراد مبتلا به آرتریت پسوریازیس می‌توانند درد، عملکرد و آسیب‌های مفصلی را بهبود بخشیده و دارای کیفیت بهتری در زندگی روزمره باشند

 

کلینیک گفتاردرمانی توان گستر بهترین البرز –کرج

Alborz Province, Karaj, Azimieh, North Taleghani Boulevard

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری  

 

https://maps.app.goo.gl/dZ1vLSjJ38TNAqtp9

 

بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – کرج گفتارتوان گستر

 02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

 

https://maps.app.goo.gl/4afpiXnJwUuiRvqx8

 

               

 

 گفتار توان گستر البرز – کرج  Goftar Tavan Gostar

Alborz Province, Karaj, Baghestan, 14th Street, Iran

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/qZb8LWp52n2Xx2AR9

بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری گوهردشت البرز – کرج

Alborz Province, Karaj, Enghelab Blvd

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/akheR7JKNyKLGfAu8

 

بهترین گفتاردرمانی سیاوش عطایی آسیب شناس گفتار وزبان البرز – کرج

Alborz Province, Karaj, Gohardasht, Enghelab Blvd

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/nrx6tbfCHL9XEjcx7

بهترین کلینیک گفتاردرمانی -کاردرمانی – نوروفیدبک البرز – کرج

استان تهران، Hashtgerd, 32

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/kEKW7WV8WMLezHDn7

 

بهترین کلینیک گفتاردرمانی : نوروفیدبک:: کاردرمانی :: گفتار توان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/pPRwr5YVosrrPN9ZA

 

 

 

 بهترین کاردرمانی نوروفیدبک گفتارتوان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/TNsErQT8fjUPT6P8A

 بهترین کلینیک گفتاردرمانی – کاردرمانی – نوروفیدبک هشتگرد  – البرز

Hashtgerd, هشتگرد، استان تهران،

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/gRakNn5WAEvLLRnX8

بهترین کلینیک گفتاردرمانی : نوروفیدبک:: کاردرمانی :: گفتار توان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/pPRwr5YVosrrPN9ZA

 

 


Siavashataee.com

goftardarmani.com

behtarinalborz.ir

goftardarmanionline.ir

googleimage.ir

hamejaa.ir

medu-karaj.ir

siavashataee.ir

slpnews.ir

autismonline.ir

avalinkaraj.ir

behtarinkaraj.ir

goftardarmanikaraj.ir

goftareravan.ir

google-map.ir

googlegame.ir

googlemovies.ir

karaj-medu.ir

kardarmanialborz.ir

kardarmanikaraj.ir

loknatclinic.ir

loknatshekan.ir

neurofeedbackalborz.ir

otalborz.ir

otkaraj.ir

pff-rhs.ir

pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir

pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir

behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir

siavash-ataee.ir

slpkaraj.ir

slponline.ir

speech-therapy.ir

tjhvnvlhkd.ir

vazir.org

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان  منبع آب

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان آبان

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان میرزایی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان ابوذر

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان ترابی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان  اسفندیار

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان  جنیدی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان  مهتاب

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان  بهار

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان  بنفشه

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان  لاله

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان  لادن

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان توسکا

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان  جمشیدی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان بلوار هوشیار

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان  دانشکده کشاورزی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان هوشیار دوم شمالی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان هوشیار اول شمالی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان ۱۶ متری بهار

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گل تن

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گل تن فرعی شقایق

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گل تن فرعی زنبق

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گل تن فرعی نسترن

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گل تن فرعی یاسمن

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی شاهرخی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی بسیج

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی کتوئی زاده

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی یاسمن ۱

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی مینا

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی حاتمی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی ارغوان

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی مقدم

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی سوسن

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی انوشیروان

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار اصلی درختی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی دنا

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی بزرگمهر

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار فرعی اختر

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار خیابان پونه

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار چهارراه گلزار

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر خیابان گلزار خیابان محمدی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر بلوار حدادی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر بلوار حدادی اصلی سرداران

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر بلوار حدادی خیابان چراغی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر بلوار حدادی فرعی اقاقیا

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر بلوار حدادی فرعی انقلاب

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر بلوار حدادی فرعی کوی رستمی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر بلوار حدادی فرعی خیام

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر بلوار حدادی فرعی رودکی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر بلوار حدادی فرعی سعدی

برترین مرکزشنوایی سنجی در البرز|۴۵متری گلشهر بلوار حدادی فرعی بوعلی

تگ ها

درباره : گفتار توان گستر

دلایل استفاده از لکنت شکن دیجیتال توسط درمانگردر سایر کشورها: یک- داشتن دانش استفاده از آن توسط درمانگر ، زیرا اطلاعات پایه ای از آکوستیک ، الکترونیک ، کامپیوتر ، روانشناسی به انضمام آسیب شناسی گفتار و زبان را می طلبد . دو- داشتن فرهنگ استفاده از آن توسط درمانجو، زیرا بکار بردن دستگاه در طول مدت شش ماه تا یکسال هر روز و هرروز بدور از تحت تاثیر قرار گرفتن توسط اطرافیان و دوستانی که توان مالی تهیه آنرا ندارند ، تا حصول نیجه نهایی الزامیست . لازم به ذکر است که قیمت لکنت شکن در حال حاضربین دوازده تا شانزده میلیون تومان است ، لذا به دلیل محدودیت مالی شرکت تهیه کننده ، این دستگاه به صورت استیجاری و امانت در طول مدت درمان ، پس از ارزیابی اولیه دراختیار فرد متقاضی قرار داده خواهد شد . سه- داشتن صرفه اقتصادی، نسبت به حضور در جلسات درمانی هفتگی . چهار - دنبال کردن پروتکل درمانی هفتگی توسط درمانجو، بنا به صلاحدید درمانگر در طول دوره درمان . پنجم - الزام به ارسال روزمره نتایج درمان توسط درمانجو به صورت فایل صوتی از طریق پیام رسانهای جمعی ، حتی پس از بهبود کامل به مدت یکسال به منظور جلوگیری از پدیده بازگشت لکنت زبان the model speaker, rather than providing a non¬distorted motor template for the person who stutters to match, instead provides a pacing or rhythmic one (Johnson & Rosen, 1937); a perspective that would appear consistent with Kalinowski et al’s findings. It is worth noting that all of those mentioned above have also been levelled at the fluency enhancing properties of delayed auditory feedback (DAF), which we discuss below. (The relationship between choral speech and DAF is an important one, and we return to this with regard to therapy in chapter 14.) Shadowed speech This is a type of cued speech which is very closely related to choral and unison versions. Technically, shadowed speech occurs where there is a slight delay between the speech of the model speaker and the person who stutters, as opposed to the simultaneous output produced during unison and choral speech. The difference is that while with choral speech the speaker knows exactly what the model speaker is going to say, shadowed speech can be used to follow the novel speech of the model speaker. Like choral/unison speech, shadowing can produce dramatic results (Cherry & Sayers, 1956; Kelham & McHale, 1966), but like them the gains in fluency tend to be lost once the stimulus of the model speaker has ended. Because of this, the use of choral or shadowed speech is now rare, and usually confined only to moments in therapy or assessment, where it is considered important to have the client experience a moment of fluency, albeit in the knowledge that this method of producing it will not provide any basis for sustainable improvement. What is interesting from our present perspective, however, is the potential relationship between shadowed speech and delayed auditory feedback. As we will see in chapter 16, the fluency enhancing effect of shadowed and choral speech has been put to use in devices which use DAF and frequency auditory feedback (FAF) to approximate the effects of speaking alongside other speakers. Delayed auditory feedback It is now over 40 years since Goldiamond and colleagues first stumbled on the potential fluency enhancing effects of delayed auditory feedback (Flanagan, Goldiamond, & Azrin, 1958, 1959; Goldiamond, 1965). Findings from the earliest experiments centred around the vicarious discovery that some people who stuttered experienced improved fluency when they put on headphones and heard their speech played back to them with a slight time delay. (Some readers may already have experienced DAF as an echo effect when speaking on a poor transcontinental telephone line.) Commonly, DAF also results in reduced fluency in nonstuttering speakers (Fukawa, Yoshioka, Ozawa, & Yoshida, 1988; Stuart, Kalinowski, Rastatter, & Lynch, 2002), although Fukawa et al. observed that people who stutter were significantly more likely to be affected by DAF than nonstutterers, and that male nonstutterers were more susceptible to the effect than females. Most noticeably, Goldiamond (1965) found a tendency for speakers to slow their rate of speech in an effort to counteract the disruptive influences of the delayed feedback. Particularly, at around 250 ms delay[1] (0.25 of a second) a prolonged speech pattern was produced, where vowels became disproportionately more stretched than con-sonants. The further finding that the extent of the prolonged speech could be controlled by altering the delay times lead to the development of a number of “prolonged speech” programs which used DAF in a systematic way to elicit fluent speech. (See chapter 12 as to how prolonged speech programs have developed.) During the early stages of therapy, DAF was set to encourage excessive prolongation, usually around 250 ms. When clients were able to demonstrate 100 percent fluency in their speech at this delay setting, the next stepwise decrease in DAF (usually in 50 ms increments) was introduced to encourage a slightly faster rate of speech. Again, the client learned to control fluency using decreased prolongation associated with the reduced DAF. The procedure was then repeated at incrementally reduced delay levels, with clients having to demonstrate completely fluent speech at each one before progressing to the next decreased DAF setting. Eventually, the client reached the point where he was able to maintain fluency without any delay in auditory feedback (e.g., Curlee & Perkins, 1969, 1973). At this time it was thought that the fluency enhancing effects of DAF could be explained simply as by¬products of the slower rate speech that it produced. During the mid-1970s and through the 1980s there was a lull in DAF research as clinicians looked to alternative ways of slowing speech for therapy. It was not until the early 1990s when a resurgence of interest occurred, largely driven by findings that increased fluency could indeed result under DAF at normal and even fast rates of speech (e.g., Stuart & Kalinowski, 1996). This finding has led to a new generation of clinicians and researchers becoming interested in DAF as a treatment option for stuttering. We examine the more recent applications in relation to therapy elsewhere (see chapter 14). Aside from the therapeutic implications, the early findings that DAF could enhance fluency for at least some people who stutter led to a number of theories of stuttering, based on the assumption that timing perception is disturbed. Summary There is a range of evidence that points to the notion that stuttering is associ¬ated with disrupted auditory processing, although the exact nature of this disruption remains obscure. Shadowed speech can produce high levels of fluency, but this may have little to do with any timing misperception induced by a faulty processing system; we know that unison speech similarly produces high levels of fluency with no delay. We also know that DAF and FAF can have dramatic fluency enhancing effects for some people who stutter, yet others remain DAF and FAF negative, for reasons which are currently unknown. Also, and as we see in chapter 14, there are reports from some people who stutter that the effects of altered feedback can wear off over time. Perhaps these findings suggest that distraction may play as big a part in inducing fluency as correcting any misperception of a disrupted auditory timing processing system? As we see in chapter 2, brain studies have shown differences in functioning between people who stutter and control group speakers across linguistic and motor areas. The dichotic listening procedure provides one testable method of determining hemispheric dominance for lin¬guistic decoding, and findings from such studies, though far from definitive, lend tentative support to the idea that auditory processing too might be a product of the right hemisphere, at least in some people who stutter. One of the biggest issues faced is that auditory processing is just one part of the communication chain and does not occur in a vacuum. Both production and perception theories must allow for the fact that one is affected by the other. This can lead to a chicken and egg situation, as brought into sharp focus in the criticism of Harrington’s theory of linguistic rhythm and auditory feedback: it can be almost impossible to determine what is cause and what is effect. Key points • The deaf population is the only one in which stuttering is underrepresented. • Stuttered speech may be improved under a number of conditions which serve to disrupt or alter auditory feedback, such as masking, delayed auditory feedback (DAF), frequency altered feedback (FAF), choral and unison speech. • People who stutter may be more reliant on auditory feedback than those who do not stutter. • The Buency enhancing effects of altered feedback devices may work by convincing the brain that the speaker© speech is actually the product of an external speech source. • There is evidence that, like processing for speech production, audi¬tory processing for speech may be a product of right hemisphere processing amongst older children and adults who stutter. • It has been argued that stuttering might result due to misperception of the timing of stressed vowels in speech (Harrington, 1988). • It is possible that auditory processing anomalies may in fact merely represent Cknock-onCeffects of a dehcit that are in essence produc¬tion based. Further reading Harrington, J. (1988). Stuttering, delayed auditory feedback and linguistic rhythm. Journal of Speech and Hearing Research, 31, 36-47. Aside from the theoretical implications, this thought-provoking paper provides a well- explained introduction into the links between perception and production aspects of speech processing in stuttering. Kalinowski, J., Armson, J., Roland-Mieszowski, M., & Stuart, A. (1993). Effects of alterations in auditory feedback and speech rate on stuttering frequency. Language and Speech, 36, 1-16. As with the selected reading list from chapter 14 which discusses auditory feedback from a therapeutic perspective, there is a wide range of Kalinowski and colleagues’ work that could have been included here. This one is an early but influential article on the discovery that altered feedback could reduce stuttering, without invoking a slowed speech rate. Rosenfield, D.B., & Jerger, J. (1984). Stuttering and auditory function. In R. Curlee and W. H. Perkins (Eds.), The nature and treatment of stuttering: New directions (pp. 73-88). San Diego, CA: College Hill Press. Much of the work on stuttering and auditory function was undertaken in the 1970s and early 1980s. Despite its age, this is still a very good source for earlier material on the subject of auditory processing and covers a lot of ground. There is currently no similar but more recent publication on the subject سایتهای مرتبط http://Siavashataee.com Goftardarmani.com http://Loknatzaban.org Vazir.org avalinkaraj.ir behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir behtarinalborz.ir behtarinealborz.ir behtarinekaraj.ir behtarinkaraj.ir entekhabe1400.ir address-goftardarmani-karaj.ir siavash-ataee.ir goftardarmanikaraj.ir goftardarmanionline.ir goftareravan.ir google-map.ir googlegame.ir googleimage.ir googlemovies.ir googleonline.ir hamejaa.ir karaj-medu.ir kardarmanialborz.ir kardarmanikaraj.ir loknatclinic.ir loknatshekan.ir medu-karaj.ir neurofeedbackalborz.ir otalborz.ir otkaraj.ir pff-rhs.ir siavash-ataee.ir siavashataee.download siavashataee.info siavashataee.ir siavashataee.mobi slpkaraj.ir slpnews.ir slponline.ir speech-therapy.ir autismonline.ir

آیا به اینها هم علاقه مند هستید ؟

0 دیدگاه در “آرتریت پسوریاتیک و حقایقی جالب در مورد این بیماری|گفتار توان گستر09121623463”

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های تکنولوژی

ویدیوی برتر هفته

موضوعات

Call Now Buttonمشاوره و ارزیابی رایگان