بیماری برص و نگاهی جامع به عوامل ابتلا و روش های درمانی آن|گفتارتوان گستر09121623463

151046848

بیماری برص و نگاهی جامع به عوامل ابتلا و روش های درمانی آن|گفتارتوان گستر09121623463

 

بیماری برص (ویتیلیگو یا پیسی) یک نوع بیماری پوستی است که در اثر از بین رفتن رنگدانه های پوستی یا همان ملانین اتفاق می افتد. رنگ مو و پوست توسط میزان ملانین تعیین می‌شود و وقتی این ماده وجود نداشته یا تولیدش متوقف شود، بیماری برص بروز پیدا می‌کند. وسعت و میزان ابتلا به این بیماری معمولاً متفاوت است و از فرد به فرد تغییر می‌کند. این بیماری می‌تواند در هر نقطه از بدن مثل صورت، نواحی نزدیک به مفاصل و… بروز پیدا کند. معمولاً با توجه به رنگ پوست شدت و نمود این بیماری در افرادی که پوستی تیره دارند، بیشتر است. جالب اینکه این بیماری خطرناک و قابل سرایت نیست و عوارض مهم و قابل ذکری به جز حساسیت در مورد زیبایی پوست و مو به دنبال ندارد. بیشتر جنبه زیبایی و بروز استرس در فرد مبتلا می‌تواند مهم باشد. همچنین تحقیقاتی که انجام شده نشان می‌دهد که این بیماری به نوعی یک بیماری خود ایمنی است یعنی سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلول‌هایی که مسئول تشکیل رنگدانه در پوست هستند را تحت تهاجم خود قرار داده و نابود می‌سازد. یکی از نکات مهم این است که درمان این بیماری اگرچه ممکن است باعث بازیابی رنگ پوست شود ولی نمی‌تواند از عود و بروز مجدد بیماری و یا ادامه و گسترش آن جلوگیری کند. در ادامه به بررسی کامل و جامع این بیماری خواهیم پرداخت.  

علائم ابتلا به بیماری برص

بارزترین نشانه ابتلای به این بیماری از بین رفتن رنگ دانه پوست است. معمولاً، تغییر رنگ در ابتدا در مناطقی صورت می‌گیرد که به طور روزانه با نور خورشید مواجهه می‌یابند از جمله دست، پا، بازوها، صورت و لب‌ها و مناطقی از بدن که بیشتر پوست چین خورده دارند مانند زیر بغل.این بیماری می‌تواند کلی یا جزئی باشد معمولاً در نواحی این بیماری بیشتر به چشم می‌آید که پوست رنگ پریده و فقط رنگندانه در تضاد با بقیه پوست و عضو مورد نظر باشد. نکته جالب اینکه وضع تمایز افراد مبتلا به این بیماری با دیگر افراد در فصل‌های تابستان و در هنگامی که پوست در زیر نور آفتاب برنزه می‌شود معلوم خواهد شد. چون قسمت‌های نرمال پوست برنزه شده ولی قسمت‌های که درگیر بیماری برص هستند بدون رنگ تیره و سپید باقی خواهند ماند. به صورت کلی علائم و نشانه‌های ابتلا شامل موارد زیر هستند:

 • از بین رفتن رنگدانه پوست
 • سفید شدن زودرس یا رنگارنگ شدن موی موجود بر روی پوست سر، مژه‌ها، ابرو یا ریش
 • از بین رفتن رنگ در بافت‌هایی که قسمت داخلی دهان و بینی شما را تشکیل می‌دهد (غشاهای مخاطی)
 • از بین رفتن یا تغییر رنگ لایه داخلی چشم (شبکیه)

ابتلا به این بیماری محدود به سن خاصی نیست و حتی در بچگی نیز احتمال بروز دارد ولی معمولاً بیشترین بروز آن از سنین ۲۰ سالگی به بعد است.این بیماری که در حدود ۳۰ درصد موارد جنبه‌ای ارثی دارد، یک تا دو درصد جمعیت را درگیر خود می‌کند. در حدود نصف موارد مبتلای به این بیماری، شروع علائم این بیماری قبل از سن ۲۰ سالگی است. این بیماری ممکن است پیش رونده باشد و مناطق بیشتری را درگیر کن و یا اینکه بعد از ابتلای قسمتی، مدتی متوقف شود. بسته به نوع بیماری ممکن است شدت بیماری متفاوت باشد:

 • رایج‌ترین نوع معمولاً نوع عمومی بیماری برص است که به صورت متقارن قسمت‌های زیادی از بدن را درگیر می‌کند.
 • در نوع دیگر که ویتیلیگوی سگمنتال نام دارد، معمولاً یک طرف یا بخشی از بدن رخ می‌دهد. این نوع از بیماری معمولاً در سنین جوانی رخ داده و بعد از مدتی پیشرفت آن متوقف می‌شود. در اصطلاح به این نوع از بیماری، نوع موضعی یا کانونی اطلاق می‌شود.

بیماری برص

 ارتباط بیماری برص با دیگر بیماریها

افراد مبتلا به بیماری برص به طور معمول دارای ریسک بیشتری برای ابتلای به برخی اختلالات مثل کم کاری تیروئید (غیر فعال بودن تیروئید)، پرکاری تیروئید (بیش فعال بودن تیروئید)، دیابت نوع ۱، بیماری آدیسون (بیماری که باعث کاهش عملکرد غده فوق کلیوی) و همچنین نوعی خطرناک از کم خونی با نام کم خونی پر نیشز (کمبود ویتامین B12) هستند. همچنین افراد مبتلا به این بیماریها نیز در مقابل، ریسک بیشتری برای ابتلا به بیماری پیسی را دارند. این اختلالات درگیر کننده بدن همه مشکلاتی هستند که علت ایجاد آنها این است که سلول‌های مهاجم سیستم ایمنی بدن را درگیر می‌کند.  

علت ایجاد بیماری برص

بر خلاف بسیاری از بیماری‌های مسری یا غیر مسری که علت مشخص و ثابت شده‌ای دارند، بیماری پیسی عملاً فاقد علت صد در صد مشخص و ثابت شده‌ای است که در تمام بیماران وجود داشته باشند. به جز این چند علت که ممکن است باعث بروز این در طیفی از مبتلایان به این بیماری شوند را بر می شمرند:

 • ابتلا به اختلالاتی در سیستم ایمنی بدن که نمود بارز بارز آن این است که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول‌های تشکیل دهنده رنگدانه پوست حمله کرده و باعث از بین رفت آن می‌شود.
 • سوابقی از ابتلای خانوادگی (وراثت).
 • وجود یک عامل برای بروز این عارضه مثل آفتاب سوختگی، استرس یا قرار گرفتن در معرض تماس با مواد شیمیایی صنعتی.

عوارض ناشی از ابتلای به بیماری برص

افراد مبتلا به این بیماری با توجه به ماهیت این بیماری ممکن است شانس بیشتری برای ابتلای به مخاطرات زیر داشته باشند:

 • پریشانی اجتماعی یا روانی
 • آفتاب سوختگی و سرطان پوست
 • مشکلات چشمی مانند التهاب عنبیه (iritis)
 • از دست دادن شنوایی

تشخیص بیماری برص

با توجه به اینکه این بیماری باعث تغییرات پوستی واضحی می‌شود که به راحتی با چشم قابل مشاهده است تشخیص آن ساده است ولی در بعضی موارد و برای تأیید تشخیص بیوپسی نیز روشی کارا و مطمئن است. در این روش قطعه کوچکی از پوس برداشته شده و در آزمایشگاه، تحت بررسی و آزمایش قرار می‌گرد. معمولاً این روش به صورت نادری استفاده می‌شود و چندان لازم و ضروری نیست و معاینه اولیه موید ابتلای به این بیماری است. همچنین پرسش در زمینه سابقه قبلی ابتلای خانوادگی و یا سابقه ابتلا به بیماری‌های نظیر پسوریازیس یا درماتیت برای تشخیص افتراقی ضروری است. برای تشخیص بهتر پزشک معالج می‌تواند از اشعه ماورا بنفش برای تشخیص نقاطی از بدن که مبتلای به این بیماری است، استفاده کند.

 دوره بیماری

این بیماری معمولاً یک بیماری مادام العمر است. ولی حدوداً ۱۰-۲۰ درصد از افراد مبتلای به این بیماری، به طور خود به خودی بهبود می‌یابند ولی اکثریت درگیر این بیماری، در صورت عدم درمان با ثبات و حتی گسترده‌تر شدن مناطق تحت پوشش بیماری روبرو خواهند شد. همچنین پیش بینی سیر بیماری واقعاً دشوار و تقریباً غیر ممکن است. ممکن است مناطق درگیر بدون درمان بهبود یافته و در مقابل خیلی اعضای درگیر بدن حتی با وجود درمان با گسترش این بیماری روبرو شوند.  

درمان بیماری برص

لازم به ذکر است که برای بیماری برص درمان قطعی وجود ندارد. درمان‌های رایج ممکن است سیر و شدت بیماری را متوقف کرده و یا تأثیر خاصی نداشته باشد. گام اول در متوقف کردن این بیماری جلوگیری از مواجهه یافتن مناطق تحت پوشش بیماری با نور آفتاب است. به جز گسترش بیماری، مناطق درگیر این بیماری که فاقد رنگندانه هستند، ریسک بیشتری برای ابتلای به سرطان پوست دارند. از این رو یک محافظ در برابر آفتاب (SPF) که دارای حداقل درجه ۳۰ باشد، مناسب هست. همچنین می‌توان از لباس‌هایی برای پوشاندن بدن در مقابل نور خورشید استفاده کرد.  

کنترل بیماری برص

اگر ابتلای به این بیماری باعث درگیری‌های ذهنی روحی و همچنین بروز مشکلاتی در بع اجتماعی فرد شود می‌توان از روش‌هایی استفاده کرد که باعث از میان رفتن تفاوت بین نقاط نرمال بدن با مناطق تحت پوشش بیماری شود.

 • استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با حداقل درجه ۳۰.
 • داروهای استروئیدی گزینه دیگری برای مناطق تحت پوشش این بیماری هستند. این داروها می‌توانند به صورت روزانه و یا چند بار در طی یک ماه استفاده شوند. البته مصرف دراز مدت این داروها به خاطر عوارض و تأثیر مخرب بر روی پوست توصیه نمی‌شود. داروهای تاکرولیموس (پروتوپیک) و پیمکرولیموس (ایدل) از دیگر گزینه‌های درمان هستند و البته به خاطر ارتباط محتمل آنها با سرطان پوست و لنفوم با احتیاط مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • درمان با اشعه ماورا بنفش نیز از درمان‌های خوب برای توقف این بیماری است. سیر درمان توسط اشعه به صورت سه بار در هفته و به مدت شش ماه است. در این روش فرد عینک زده و برای چند دقیقه در جعبه‌ای قرار گرفته و تحت تابش اشعه ماورا بنفش قرار می‌گیرد. البته این روش نیز به خودی خود دارای عوارضی مثل خارش، درد، آفتاب سوختگی و همچنین افزایش ریسک ابتلای به سرطان پوست است. در مورد موارد یاد شده لازم است که فرد بیمار با یک متخصص پوست مشورت کند.
 • Psoralen plus ultraviolet ( که معمولاً PUVA نامیده می‌شود) نسبت به نور درمانی ماوراء بنفش B روشی است. پسورالن ها داروهایی هستند که هنگام واکنش با نور ماوراء بنفش A باعث تیرگی پوست می‌شوند. آنها را می‌توان به عنوان کرم یا به عنوان قرص استفاده یا مصرف کرد. بعد از استفاده از داروی psoralen، شما باید در معرض نور ماوراء بنفش قراربگیرید. درمان PUVA روشی مناسب برای درمان زنان باردار، زنانی که از کودک شیرخوار خود را با شیر مادر تغذیه می‌کنند یا کودکان با سن کمتر از ۱۰ سال نیست. به جز فواید این روش، احتمال ابتلا به سرطان‌های پوستی نیز از مخاطرات این روش است.
 • یکی از روش‌هایی که البته برای بیماریهایی نظیر پسوریازیس نیز ممکن است استفاده شود، استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی به صورت خوراکی یا تزریقی است. این داروها ممکن است با کاهش حساسیت سیستم ایمنی بدن نهایتاً باعث کاهش عالئم بیماری برص در فرد مبتلا شوند. با توجه که عوارضی مصرف دراز مدت استروئیدها می‌توانند به دنبال داشته باشند، معمولاً این درمان گزینه اول و معمولاً خیلی کاربردی برای این بیماری نیست.
 • یکی دیگر از روش‌های درمانی که برای کسانی که به فرم شدید و پیشرفته این بیماری مبتلا هستند دپیگمانتاسیون یا تلاش برای کمرنگ کردن قسمت‌های نرمال پوست بدن برای یکدست کردن با مناطق درگیر این بیماری است. این روش به خصوص از بعد روانی و روحی می‌تواند تأثیر خوبی به بیمار دهد ولی مخاطراتی نیز ممکن به همراه داشته باشد از جمله اینکه همانطور که قبلاً ذکر شد پوست فاقد رنگدانه نسبت به نور آفتاب حساس‌تر است و شانس ابتلا به بیماری‌های پوست و حتی سرطان پوست در این قشر افراد معمولاً بالاتر است. خشکی، قرمزی و خارش پوست هم از دیگر عوارض این روش درمانی هستند از این رو استفاده از کرم ضد آفتاب و همچنین دوری از نور آفتاب تا زمانی که پزشک معالج توصیه می‌کند از رخدادهای بالا که ذکر شد پیشگیری کند.
 • پیوند پوست و استفاده از پوست مناطقی که درگیر بیماری نیست، برای مناطق درگیر می‌تواند از دیگر راهکارها برای غلبه بر این بیماری باشد. البته به مثابه روش قبلی، این روش نیز خیلی روش فراگیری نیست و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چه زمانی فرد باید به یک پزشک متخصص مراجعه کند؟

علائم این بیماری واضح و آشکار است و فرد با مشاهده کوچکترین علامتی می‌تواند به پزشک معالجه کند تا با مشورت و همفکری از راههای مختلف که در بالا ذکر شد برای درمان این بیماری استفاده شود. از آنجایی که قسمت‌های فاقد رنگدانه پوست می‌تواند در معرض آسیب توسط اشعه نور خورشید و مخاطرات بعد از آن قرار گیرد، اجتناب از تماس آفتاب با بدن با پوشیدن لباس مخصوص و یا استفاده از کرم‌های محافظ می‌تواند راهکار خوبی برای شروع درمان باشد

کلینیک گفتاردرمانی توان گستر بهترین البرز –کرج

Alborz Province, Karaj, Azimieh, North Taleghani Boulevard

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری  

 

https://maps.app.goo.gl/dZ1vLSjJ38TNAqtp9

 

بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – کرج گفتارتوان گستر

 02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

 

https://maps.app.goo.gl/4afpiXnJwUuiRvqx8

 

               

 

 گفتار توان گستر البرز – کرج  Goftar Tavan Gostar

Alborz Province, Karaj, Baghestan, 14th Street, Iran

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/qZb8LWp52n2Xx2AR9

بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری گوهردشت البرز – کرج

Alborz Province, Karaj, Enghelab Blvd

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/akheR7JKNyKLGfAu8

 

بهترین گفتاردرمانی سیاوش عطایی آسیب شناس گفتار وزبان البرز – کرج

Alborz Province, Karaj, Gohardasht, Enghelab Blvd

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/nrx6tbfCHL9XEjcx7

بهترین کلینیک گفتاردرمانی -کاردرمانی – نوروفیدبک البرز – کرج

استان تهران، Hashtgerd, 32

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/kEKW7WV8WMLezHDn7

 

بهترین کلینیک گفتاردرمانی : نوروفیدبک:: کاردرمانی :: گفتار توان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/pPRwr5YVosrrPN9ZA

 

 

 

 بهترین کاردرمانی نوروفیدبک گفتارتوان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/TNsErQT8fjUPT6P8A

 بهترین کلینیک گفتاردرمانی – کاردرمانی – نوروفیدبک هشتگرد  – البرز

Hashtgerd, هشتگرد، استان تهران،

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/gRakNn5WAEvLLRnX8

بهترین کلینیک گفتاردرمانی : نوروفیدبک:: کاردرمانی :: گفتار توان گستر البرز – کرج

Tehran Province, Karaj, میدان اتحاد

02634447071

02634447075

02634471795

026 3440 5830

09121623463

کلینیک گفتاردرمانی – بهترین کلینیک گفتاردرمانی البرز – بهترین کلینیک گفتاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی گفتاردرمانی

کلینیک کاردرمانی  – بهترین کلینیک کاردرمانی البرز – بهترین کلینیک کاردرمانی کرج – کلینیک تخصصی کاردرمانی

کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی البرز – بهترین کلینیک نوروفیدبک و روان شناسی کرج – کلینیک تخصصی نوروفیدبک و روان شناسی

کلینیک اختلالات یادگیری  – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری البرز – بهترین کلینیک اختلالات یادگیری کرج – کلینیک تخصصی اختلالات یادگیری

https://maps.app.goo.gl/pPRwr5YVosrrPN9ZA

 

 


Siavashataee.com

goftardarmani.com

behtarinalborz.ir

goftardarmanionline.ir

googleimage.ir

hamejaa.ir

medu-karaj.ir

siavashataee.ir

slpnews.ir

autismonline.ir

avalinkaraj.ir

behtarinkaraj.ir

goftardarmanikaraj.ir

goftareravan.ir

google-map.ir

googlegame.ir

googlemovies.ir

karaj-medu.ir

kardarmanialborz.ir

kardarmanikaraj.ir

loknatclinic.ir

loknatshekan.ir

neurofeedbackalborz.ir

otalborz.ir

otkaraj.ir

pff-rhs.ir

pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir

pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir

behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir

siavash-ataee.ir

slpkaraj.ir

slponline.ir

speech-therapy.ir

tjhvnvlhkd.ir

vazir.org

 

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی یاسر ۲

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی یاسر ۳

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی یاسر۴

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی گلها

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی یاسر۵

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی یاسر ۶

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی گلایل

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی باهنر

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی کشتزار

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی میعاد۱

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی میعاد۴

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی میعاد۶

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی میعاد۸

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی میعاد۱۰

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی میعاد۱۲

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی سعیدی

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی فجر۴

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی میرخانی

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی ولی عصر

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی ولی عصر جنوبی

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی نسترن ۱

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی نسترن ۴

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی مهر

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی سعدی

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی بنفشه

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی میعاد۲۰

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی سنبل۱

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی سنبل۴

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی هادی

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی فرجی

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی سنبل ۳

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی لاله

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی لاله غربی ۷

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی لاله غربی ۵

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی لاله غربی ۴

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی لاله غربی ۳

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی فجر۱۴

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی میلاد ۹

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی میلاد ۱۵

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی کمال زاده

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی فاطمیه

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی فجر ۱۲

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی فهمیده

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی گلستان۵

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی گلستان ۶

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان ولی عصر فرعی گلستان ۷

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی جهان آرا

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی تعاون

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی ۳۰ متری صنعت کاران

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی صنعت کاران

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی بوستان ۱

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی بوستان۲

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی بوستان۳

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی بوستان۴

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی بوستان۵

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی بوستان۶

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان شهرداری فرعی بوستان۷

برترین مرکز کاردرمانی ذهنی در البرز|قزلحصار خیابان بهشتی

تگ ها

درباره : گفتار توان گستر

دلایل استفاده از لکنت شکن دیجیتال توسط درمانگردر سایر کشورها: یک- داشتن دانش استفاده از آن توسط درمانگر ، زیرا اطلاعات پایه ای از آکوستیک ، الکترونیک ، کامپیوتر ، روانشناسی به انضمام آسیب شناسی گفتار و زبان را می طلبد . دو- داشتن فرهنگ استفاده از آن توسط درمانجو، زیرا بکار بردن دستگاه در طول مدت شش ماه تا یکسال هر روز و هرروز بدور از تحت تاثیر قرار گرفتن توسط اطرافیان و دوستانی که توان مالی تهیه آنرا ندارند ، تا حصول نیجه نهایی الزامیست . لازم به ذکر است که قیمت لکنت شکن در حال حاضربین دوازده تا شانزده میلیون تومان است ، لذا به دلیل محدودیت مالی شرکت تهیه کننده ، این دستگاه به صورت استیجاری و امانت در طول مدت درمان ، پس از ارزیابی اولیه دراختیار فرد متقاضی قرار داده خواهد شد . سه- داشتن صرفه اقتصادی، نسبت به حضور در جلسات درمانی هفتگی . چهار - دنبال کردن پروتکل درمانی هفتگی توسط درمانجو، بنا به صلاحدید درمانگر در طول دوره درمان . پنجم - الزام به ارسال روزمره نتایج درمان توسط درمانجو به صورت فایل صوتی از طریق پیام رسانهای جمعی ، حتی پس از بهبود کامل به مدت یکسال به منظور جلوگیری از پدیده بازگشت لکنت زبان the model speaker, rather than providing a non¬distorted motor template for the person who stutters to match, instead provides a pacing or rhythmic one (Johnson & Rosen, 1937); a perspective that would appear consistent with Kalinowski et al’s findings. It is worth noting that all of those mentioned above have also been levelled at the fluency enhancing properties of delayed auditory feedback (DAF), which we discuss below. (The relationship between choral speech and DAF is an important one, and we return to this with regard to therapy in chapter 14.) Shadowed speech This is a type of cued speech which is very closely related to choral and unison versions. Technically, shadowed speech occurs where there is a slight delay between the speech of the model speaker and the person who stutters, as opposed to the simultaneous output produced during unison and choral speech. The difference is that while with choral speech the speaker knows exactly what the model speaker is going to say, shadowed speech can be used to follow the novel speech of the model speaker. Like choral/unison speech, shadowing can produce dramatic results (Cherry & Sayers, 1956; Kelham & McHale, 1966), but like them the gains in fluency tend to be lost once the stimulus of the model speaker has ended. Because of this, the use of choral or shadowed speech is now rare, and usually confined only to moments in therapy or assessment, where it is considered important to have the client experience a moment of fluency, albeit in the knowledge that this method of producing it will not provide any basis for sustainable improvement. What is interesting from our present perspective, however, is the potential relationship between shadowed speech and delayed auditory feedback. As we will see in chapter 16, the fluency enhancing effect of shadowed and choral speech has been put to use in devices which use DAF and frequency auditory feedback (FAF) to approximate the effects of speaking alongside other speakers. Delayed auditory feedback It is now over 40 years since Goldiamond and colleagues first stumbled on the potential fluency enhancing effects of delayed auditory feedback (Flanagan, Goldiamond, & Azrin, 1958, 1959; Goldiamond, 1965). Findings from the earliest experiments centred around the vicarious discovery that some people who stuttered experienced improved fluency when they put on headphones and heard their speech played back to them with a slight time delay. (Some readers may already have experienced DAF as an echo effect when speaking on a poor transcontinental telephone line.) Commonly, DAF also results in reduced fluency in nonstuttering speakers (Fukawa, Yoshioka, Ozawa, & Yoshida, 1988; Stuart, Kalinowski, Rastatter, & Lynch, 2002), although Fukawa et al. observed that people who stutter were significantly more likely to be affected by DAF than nonstutterers, and that male nonstutterers were more susceptible to the effect than females. Most noticeably, Goldiamond (1965) found a tendency for speakers to slow their rate of speech in an effort to counteract the disruptive influences of the delayed feedback. Particularly, at around 250 ms delay[1] (0.25 of a second) a prolonged speech pattern was produced, where vowels became disproportionately more stretched than con-sonants. The further finding that the extent of the prolonged speech could be controlled by altering the delay times lead to the development of a number of “prolonged speech” programs which used DAF in a systematic way to elicit fluent speech. (See chapter 12 as to how prolonged speech programs have developed.) During the early stages of therapy, DAF was set to encourage excessive prolongation, usually around 250 ms. When clients were able to demonstrate 100 percent fluency in their speech at this delay setting, the next stepwise decrease in DAF (usually in 50 ms increments) was introduced to encourage a slightly faster rate of speech. Again, the client learned to control fluency using decreased prolongation associated with the reduced DAF. The procedure was then repeated at incrementally reduced delay levels, with clients having to demonstrate completely fluent speech at each one before progressing to the next decreased DAF setting. Eventually, the client reached the point where he was able to maintain fluency without any delay in auditory feedback (e.g., Curlee & Perkins, 1969, 1973). At this time it was thought that the fluency enhancing effects of DAF could be explained simply as by¬products of the slower rate speech that it produced. During the mid-1970s and through the 1980s there was a lull in DAF research as clinicians looked to alternative ways of slowing speech for therapy. It was not until the early 1990s when a resurgence of interest occurred, largely driven by findings that increased fluency could indeed result under DAF at normal and even fast rates of speech (e.g., Stuart & Kalinowski, 1996). This finding has led to a new generation of clinicians and researchers becoming interested in DAF as a treatment option for stuttering. We examine the more recent applications in relation to therapy elsewhere (see chapter 14). Aside from the therapeutic implications, the early findings that DAF could enhance fluency for at least some people who stutter led to a number of theories of stuttering, based on the assumption that timing perception is disturbed. Summary There is a range of evidence that points to the notion that stuttering is associ¬ated with disrupted auditory processing, although the exact nature of this disruption remains obscure. Shadowed speech can produce high levels of fluency, but this may have little to do with any timing misperception induced by a faulty processing system; we know that unison speech similarly produces high levels of fluency with no delay. We also know that DAF and FAF can have dramatic fluency enhancing effects for some people who stutter, yet others remain DAF and FAF negative, for reasons which are currently unknown. Also, and as we see in chapter 14, there are reports from some people who stutter that the effects of altered feedback can wear off over time. Perhaps these findings suggest that distraction may play as big a part in inducing fluency as correcting any misperception of a disrupted auditory timing processing system? As we see in chapter 2, brain studies have shown differences in functioning between people who stutter and control group speakers across linguistic and motor areas. The dichotic listening procedure provides one testable method of determining hemispheric dominance for lin¬guistic decoding, and findings from such studies, though far from definitive, lend tentative support to the idea that auditory processing too might be a product of the right hemisphere, at least in some people who stutter. One of the biggest issues faced is that auditory processing is just one part of the communication chain and does not occur in a vacuum. Both production and perception theories must allow for the fact that one is affected by the other. This can lead to a chicken and egg situation, as brought into sharp focus in the criticism of Harrington’s theory of linguistic rhythm and auditory feedback: it can be almost impossible to determine what is cause and what is effect. Key points • The deaf population is the only one in which stuttering is underrepresented. • Stuttered speech may be improved under a number of conditions which serve to disrupt or alter auditory feedback, such as masking, delayed auditory feedback (DAF), frequency altered feedback (FAF), choral and unison speech. • People who stutter may be more reliant on auditory feedback than those who do not stutter. • The Buency enhancing effects of altered feedback devices may work by convincing the brain that the speaker© speech is actually the product of an external speech source. • There is evidence that, like processing for speech production, audi¬tory processing for speech may be a product of right hemisphere processing amongst older children and adults who stutter. • It has been argued that stuttering might result due to misperception of the timing of stressed vowels in speech (Harrington, 1988). • It is possible that auditory processing anomalies may in fact merely represent Cknock-onCeffects of a dehcit that are in essence produc¬tion based. Further reading Harrington, J. (1988). Stuttering, delayed auditory feedback and linguistic rhythm. Journal of Speech and Hearing Research, 31, 36-47. Aside from the theoretical implications, this thought-provoking paper provides a well- explained introduction into the links between perception and production aspects of speech processing in stuttering. Kalinowski, J., Armson, J., Roland-Mieszowski, M., & Stuart, A. (1993). Effects of alterations in auditory feedback and speech rate on stuttering frequency. Language and Speech, 36, 1-16. As with the selected reading list from chapter 14 which discusses auditory feedback from a therapeutic perspective, there is a wide range of Kalinowski and colleagues’ work that could have been included here. This one is an early but influential article on the discovery that altered feedback could reduce stuttering, without invoking a slowed speech rate. Rosenfield, D.B., & Jerger, J. (1984). Stuttering and auditory function. In R. Curlee and W. H. Perkins (Eds.), The nature and treatment of stuttering: New directions (pp. 73-88). San Diego, CA: College Hill Press. Much of the work on stuttering and auditory function was undertaken in the 1970s and early 1980s. Despite its age, this is still a very good source for earlier material on the subject of auditory processing and covers a lot of ground. There is currently no similar but more recent publication on the subject سایتهای مرتبط http://Siavashataee.com Goftardarmani.com http://Loknatzaban.org Vazir.org avalinkaraj.ir behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir behtarinalborz.ir behtarinealborz.ir behtarinekaraj.ir behtarinkaraj.ir entekhabe1400.ir address-goftardarmani-karaj.ir siavash-ataee.ir goftardarmanikaraj.ir goftardarmanionline.ir goftareravan.ir google-map.ir googlegame.ir googleimage.ir googlemovies.ir googleonline.ir hamejaa.ir karaj-medu.ir kardarmanialborz.ir kardarmanikaraj.ir loknatclinic.ir loknatshekan.ir medu-karaj.ir neurofeedbackalborz.ir otalborz.ir otkaraj.ir pff-rhs.ir siavash-ataee.ir siavashataee.download siavashataee.info siavashataee.ir siavashataee.mobi slpkaraj.ir slpnews.ir slponline.ir speech-therapy.ir autismonline.ir

آیا به اینها هم علاقه مند هستید ؟

0 دیدگاه در “بیماری برص و نگاهی جامع به عوامل ابتلا و روش های درمانی آن|گفتارتوان گستر09121623463”

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های تکنولوژی

ویدیوی برتر هفته

موضوعات

Call Now Buttonمشاوره و ارزیابی رایگان