بیماری های مغز و اعصاب در کودکان|گفتار توان گسترشمال کرج 09121623463

àÛÝß

بیماری های مغز و اعصاب در کودکان|گفتار توان گسترشمال کرج 09121623463

 

@ goftardarmaniiran
کودکانی که به نقص عملکرد در هر کدام از بخش های مغز مبتلا هستند از بیماری های مغز و اعصاب رنج می برند. این نقص های عملکرد منجر به مشکلات رشد کودک می شوند.
علائم این بیماری ها هم می تواند جسمانی باشد و هم روانی.

در ادامه بیماری های مغز و اعصاب در کودکان را توضیح دهیم و بگوییم که این اختلالات مغز و اعصاب چه اثراتی بر روی کودک خواهند داشت.

علت بیماری های مغز و اعصاب
بیماری های مغز و اعصاب در کودکان ممکن است به علت هر کدام از دلایل زیر رخ دهند. آن ها را با یکدیگر مرور می کنیم :

اختلالات ژنتیکی در کودکان
در بسیاری موارد، والدین این اختلالات را از طریق ژن خود به کودک منتقل می کنند. از سوی دیگر، این جهش ژن ها ممکن است در طول رشد جنین رخ دهند. همچنین ممکن است بر روی رشد مغز و سیستم عصبی نیز اثرات مخربی داشته باشند.

نوروتوکسین ها (سموم عصبی)
نوروتوکسین ها مواد مضری هستند که بر رشد مغز جنین در دوران بارداری تاثیر می گذارد. این سموم شامل الکل، سرب، جیوه و برخی مواد افزودنی غذایی است. در همین حال، آنها از طریق جفت به جنین منتقل می شوند. در نتیجه، نوزادان تازه متولد شده دارای مشکلات فکری و رفتاری خواهند شد.

هیپوکسی در نوزادان
این عارضه ای است که موجب آسیب رسیدن به مغز به دلیل کمبود اکسیژن می شود و ممکن است در طول رشد جنین در دوره حاملگی رخ دهد. علاوه بر این، عوارض زایمان نیز ممکن است به این اختلال منجر شود. در نتیجه، کودک مبتلا ممکن است مشکلات فکری از خود نشان دهد. همچنین از دیگر اختلالات عصبی رایج مانند صرع نیز رنج خواهند برد.

عفونت های پس از زایمان
برخی از بیماری های مغز و اعصاب در کودکان به علت عفونت های پس از زایمان ایجاد می شود. شایع ترین این عفونت ها عبارتند از انسفالیت و مننژیت – پاتوژنیک

در اینجا، آنسفالیت التهاب مغز است در حالی که مننژیت عفونت پاتوژنیک است. در نتیجه، کودکان مبتلا به علائم از مشکلات مختلفی رنج می برند. این مشکلات شامل مشکلات حافظه، اختلالات گفتاری، مشکلات رفتاری و سایر مسائل مرتبط خواهد بود.

صدمه های مغزی
هر گونه آسیب های مغزی یا نخاعی می تواند مسئول اختلالات عصبی در کودکان باشند. شدت اختلالات بستگی به صدمه مغزی و قسمت آسیب دیده مغز دارد.

شایع ترین  اختلالات مغز و اعصاب در کودکان

در ادامه به برخی از رایج ترین اختلالات مغز و اعصاب در کودکان اشاره می کنیم. این مطلب همچنین اطلاعات مختصری را در مورد علل و اثرات این اختلالات نیز ارائه می کند.

سندروم کودک الکلی (تاثیر الکل بر جنین)
این اختلال زمانی اتفاق می افتد که یک زن در دوران بارداری الکل مصرف کند. الکل به جنین منتقل می شود و کودک را از مواد مغذی و اکسیژن محروم می کند. در نتیجه، الکل به چندین اُرگان بدن آسیب می رساند. در این مورد آسیب مغزی، علائم زیر رخ می دهد:

-بیش فعالی
-به سختی تمرکز کردن
-قضاوت ضعیف
-اختلال فکری
-تاخیر رشد و کسب مهارت در تکلم،حرکت و مهارت های اجتماعی
-عدم یادگیری

بیش فعالی در کودکان چیست ؟
اختلال بیش فعالی و کمبود توجه و تمرکز یک اختلال رفتاری بسیار معمول است. این اختلال از دوران کودکی شروع می شود و ممکن است تا سن بلوغ و بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند . به همین علت، پزشکان این عارضه را دقیقا بیش فعالی نامیده اند

کودکان مبتلا به این بیماری رفتار بی قراری یا بیش فعالی زیادی را از خود نشان می دهند. علت شایع این بیماری احتمالا ارثی است. همچنین ممکن است به علت عوامل دیگری باشد که به پیشرفت و رشد  مغز آسیب می رساند.

این عوامل شامل نوروتوکسین ها، قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی ، قرار گرفتن در معرض دود تنباکو و آسیب های مغزی می باشند . در ادامه به برخی از شایع ترین نشانه هایی اشاره می شود  که کودکان مبتلا به بیش فعالی از آن رنج می برند :

-رفتارهای نا آرام یا بی قرار بودن
-بیش از حد حرف زدن
-عدم توانایی برای تمرکز طولانی مدت بر روی یک موضوع
-به طور کلی بی توجه بودن به مسائل

صرع در کودکان
این عارضه شامل تشنج می شود. این عارضه بر جنبه های مختلف زندگی یک کودک از جمله رفتار اجتماعی و توانایی های یادگیری تاثیر می گذارد. با این حال، محققان پزشکی متوجه شده اند که 70 درصد از کودکان مبتلا به صرع زمانی که رشد می کنند، بهبود می یابند.
به غیر از تشنج، شایع ترین نشانه های این عارضه در ادامه  شرح داده شده است :

-عدم پاسخ گویی به مدت چند ثانیه
-به سرعت هوشیار شدن پس از تشنج
-به یاد نیاوردن دوره های تشنج
-یک یا چندین تشنج داشتن در طول روز

بیماری های مغز و اعصاب در کودکان
بخش دوم و پایانی
@ goftardarmaniiran
فلج مغزی در کودکان
شايع ترين علائم فلج مغزي، تاخیر در رشد است. این عارضه زمانی شناسایی می شود که نوزادان قادر به نشستن، خزیدن و راه رفتن

کانال گفتاردرمانی ایران:
ستند. همچنین آنها قادر به بروز سایر نقاط عطف رشد در سن مناسب خود نیستند. علائم دیگر بیماری عبارتند از:

–تن عضلانی فلاپی
-گرفتگی عضلات
-واکنش ضعیف
-به سختی بلعیدن غذا
-راه نرفتن در سن 1 سالگی تا 18 ماهگی
-عدم توانایی برای ساخت جمله در سن 2 سالگی

اختلالات عصبی نادر در کودکانم

در ادامه به برخی از بیماری های عصبی که به ندرت در کودکان رخ می دهد اشاره می کنیم :

بیماری شیندلر
این یک بیماری ژنتیکی است که از والدین به کودک به ارث می رسد. هنگامی که این عارضه در دوران کودکی اتفاق می افتد، شما به عنوان نوع دوم بیماری شیندلر از آن یاد می کنید. قابل ذکر است که کودکانی با این عارضه نتوانسته اند بیش از 3 الی 4 سال زنده بمانند.

علائم رایج این عارضه عبارتند از :

-عقب ماندگی ذهنی
-تشنج
-همچنین نابینایی در موارد وخیم

سیرنگومیلیا
این عارضه به علت تشکیل کیست در نخاع رخ می دهد. این مسئله می تواند دلایل متعددی داشته باشد، مثلا، نقص تولد، تروما یا فقدان رشد مغزی مناسب .

علائم رایج این عارضه عبارتند از :

-ضعف
-درد
-سردرد های مکرر
-کنترل ضعیف مثانه

کارنوزینمی
این یک اختلال متابولیکی است که منجر به تاخیر در رشد کودک می شود. این عارضه شامل علائمی مانند تشنج و  حرکات ناخواسته اندام می باشد. در ضمن، عقب ماندگی ذهنی عمومی نیز یکی از علائم آن است

سندرم Meige
این عارضه عصبی بر عملکرد عضلانی تاثیر می گذارد. علائم رایج این عارضه عبارتند از :

-انقباض عضلانی
-چشمک زدن های مکرر
-خروج زبان از دهان

سندرم کلوور-باکی
این سندرم به علت آسیب  رسیدن به مغز انسان اتفاق می افتد. در این عارضه، امکان از دست دادن حافظه و دمانس وجود دارد. سایر علائم رایج این عارضه عبارتند از :
♢عدم توانایی تشخیص و ناتوانی در تجربه —♢احساس ترس و خشم
. در ضمن، افراد مبتلا به این عارضه  به راحتی توجه و تمرکز خود را از دست می دهند.

علائم تاخیر در رشد مغزی

شما می توانید علائم تاخیر در رشد مغزی را در ادامه مشاهده کنید :

○واکنش نشان ندادن به صداها
○عدم توانایی برای کنترل سَر در سن 3 ماهگی
○گرفتگی عمومی عضلات
○به سختی اشیا را به سمت دهان بردن
○بر عکس نشدن تا سن 4 الی 7 ماهگی
○نخزیدن تا سن 8 الی 12 ماه

آیا اوتیسم یک بیماری مغز و اعصاب محسوب می شود؟

بله، اختلال طیف اوتیسم – یا اوتیسم – یک  اختلال عصبی است. این وضعیت بر رفتار و مهارت های اجتماعی کودکان تاثیر می گذارد. این  عارضه شامل آسیب های مغزی است که ممکن است به دلایل مختلفی مانند التهاب مغزی رخ داده باشد.

 

 


]
https://goo.gl/maps/Hc3Jv9cPjVYAPdXu7
https://goo.gl/maps/54qpAbqBov5YLBSZA
https://goo.gl/maps/WDAgzn3kR2ukwSHY8
https://goo.gl/maps/5MYMUdanLrYpiJR8A
https://goo.gl/maps/DMmpy9fbMnKGVXVg7
https://goo.gl/maps/TUN1myMUN9sgAVpJA
https://goo.gl/maps/ko12GtvRsA6p6Eqx7
https://goo.gl/maps/CTt49yXN3Ej5vbvX9
https://goo.gl/maps/HA6d3YdSoAKBhR8w9
behtarinalborz.ir
goftardarmanionline.ir
googleimage.ir
hamejaa.ir
medu-karaj.ir
siavashataee.ir
slpnews.ir
autismonline.ir
avalinkaraj.ir
behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir
behtarinkaraj.ir
goftareravan.ir
google-map.ir
googlegame.ir
googlemovies.ir
karaj-medu.ir
kardarmanialborz.ir
kardarmanikaraj.ir
loknatclinic.ir
loknatshekan.ir
siavashataee.com
goftardarmani.com
neurofeedbackalborz.ir
otalborz.ir
otkaraj.ir
pff-rhs.ir
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir
pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir
siavash-ataee.ir
slpkaraj.ir
slponline.ir
speech-therapy.ir
tjhvnvlhkd.ir

تگ ها

درباره : گفتار توان گستر

دلایل استفاده از لکنت شکن دیجیتال توسط درمانگردر سایر کشورها: یک- داشتن دانش استفاده از آن توسط درمانگر ، زیرا اطلاعات پایه ای از آکوستیک ، الکترونیک ، کامپیوتر ، روانشناسی به انضمام آسیب شناسی گفتار و زبان را می طلبد . دو- داشتن فرهنگ استفاده از آن توسط درمانجو، زیرا بکار بردن دستگاه در طول مدت شش ماه تا یکسال هر روز و هرروز بدور از تحت تاثیر قرار گرفتن توسط اطرافیان و دوستانی که توان مالی تهیه آنرا ندارند ، تا حصول نیجه نهایی الزامیست . لازم به ذکر است که قیمت لکنت شکن در حال حاضربین دوازده تا شانزده میلیون تومان است ، لذا به دلیل محدودیت مالی شرکت تهیه کننده ، این دستگاه به صورت استیجاری و امانت در طول مدت درمان ، پس از ارزیابی اولیه دراختیار فرد متقاضی قرار داده خواهد شد . سه- داشتن صرفه اقتصادی، نسبت به حضور در جلسات درمانی هفتگی . چهار - دنبال کردن پروتکل درمانی هفتگی توسط درمانجو، بنا به صلاحدید درمانگر در طول دوره درمان . پنجم - الزام به ارسال روزمره نتایج درمان توسط درمانجو به صورت فایل صوتی از طریق پیام رسانهای جمعی ، حتی پس از بهبود کامل به مدت یکسال به منظور جلوگیری از پدیده بازگشت لکنت زبان the model speaker, rather than providing a non¬distorted motor template for the person who stutters to match, instead provides a pacing or rhythmic one (Johnson & Rosen, 1937); a perspective that would appear consistent with Kalinowski et al’s findings. It is worth noting that all of those mentioned above have also been levelled at the fluency enhancing properties of delayed auditory feedback (DAF), which we discuss below. (The relationship between choral speech and DAF is an important one, and we return to this with regard to therapy in chapter 14.) Shadowed speech This is a type of cued speech which is very closely related to choral and unison versions. Technically, shadowed speech occurs where there is a slight delay between the speech of the model speaker and the person who stutters, as opposed to the simultaneous output produced during unison and choral speech. The difference is that while with choral speech the speaker knows exactly what the model speaker is going to say, shadowed speech can be used to follow the novel speech of the model speaker. Like choral/unison speech, shadowing can produce dramatic results (Cherry & Sayers, 1956; Kelham & McHale, 1966), but like them the gains in fluency tend to be lost once the stimulus of the model speaker has ended. Because of this, the use of choral or shadowed speech is now rare, and usually confined only to moments in therapy or assessment, where it is considered important to have the client experience a moment of fluency, albeit in the knowledge that this method of producing it will not provide any basis for sustainable improvement. What is interesting from our present perspective, however, is the potential relationship between shadowed speech and delayed auditory feedback. As we will see in chapter 16, the fluency enhancing effect of shadowed and choral speech has been put to use in devices which use DAF and frequency auditory feedback (FAF) to approximate the effects of speaking alongside other speakers. Delayed auditory feedback It is now over 40 years since Goldiamond and colleagues first stumbled on the potential fluency enhancing effects of delayed auditory feedback (Flanagan, Goldiamond, & Azrin, 1958, 1959; Goldiamond, 1965). Findings from the earliest experiments centred around the vicarious discovery that some people who stuttered experienced improved fluency when they put on headphones and heard their speech played back to them with a slight time delay. (Some readers may already have experienced DAF as an echo effect when speaking on a poor transcontinental telephone line.) Commonly, DAF also results in reduced fluency in nonstuttering speakers (Fukawa, Yoshioka, Ozawa, & Yoshida, 1988; Stuart, Kalinowski, Rastatter, & Lynch, 2002), although Fukawa et al. observed that people who stutter were significantly more likely to be affected by DAF than nonstutterers, and that male nonstutterers were more susceptible to the effect than females. Most noticeably, Goldiamond (1965) found a tendency for speakers to slow their rate of speech in an effort to counteract the disruptive influences of the delayed feedback. Particularly, at around 250 ms delay[1] (0.25 of a second) a prolonged speech pattern was produced, where vowels became disproportionately more stretched than con-sonants. The further finding that the extent of the prolonged speech could be controlled by altering the delay times lead to the development of a number of “prolonged speech” programs which used DAF in a systematic way to elicit fluent speech. (See chapter 12 as to how prolonged speech programs have developed.) During the early stages of therapy, DAF was set to encourage excessive prolongation, usually around 250 ms. When clients were able to demonstrate 100 percent fluency in their speech at this delay setting, the next stepwise decrease in DAF (usually in 50 ms increments) was introduced to encourage a slightly faster rate of speech. Again, the client learned to control fluency using decreased prolongation associated with the reduced DAF. The procedure was then repeated at incrementally reduced delay levels, with clients having to demonstrate completely fluent speech at each one before progressing to the next decreased DAF setting. Eventually, the client reached the point where he was able to maintain fluency without any delay in auditory feedback (e.g., Curlee & Perkins, 1969, 1973). At this time it was thought that the fluency enhancing effects of DAF could be explained simply as by¬products of the slower rate speech that it produced. During the mid-1970s and through the 1980s there was a lull in DAF research as clinicians looked to alternative ways of slowing speech for therapy. It was not until the early 1990s when a resurgence of interest occurred, largely driven by findings that increased fluency could indeed result under DAF at normal and even fast rates of speech (e.g., Stuart & Kalinowski, 1996). This finding has led to a new generation of clinicians and researchers becoming interested in DAF as a treatment option for stuttering. We examine the more recent applications in relation to therapy elsewhere (see chapter 14). Aside from the therapeutic implications, the early findings that DAF could enhance fluency for at least some people who stutter led to a number of theories of stuttering, based on the assumption that timing perception is disturbed. Summary There is a range of evidence that points to the notion that stuttering is associ¬ated with disrupted auditory processing, although the exact nature of this disruption remains obscure. Shadowed speech can produce high levels of fluency, but this may have little to do with any timing misperception induced by a faulty processing system; we know that unison speech similarly produces high levels of fluency with no delay. We also know that DAF and FAF can have dramatic fluency enhancing effects for some people who stutter, yet others remain DAF and FAF negative, for reasons which are currently unknown. Also, and as we see in chapter 14, there are reports from some people who stutter that the effects of altered feedback can wear off over time. Perhaps these findings suggest that distraction may play as big a part in inducing fluency as correcting any misperception of a disrupted auditory timing processing system? As we see in chapter 2, brain studies have shown differences in functioning between people who stutter and control group speakers across linguistic and motor areas. The dichotic listening procedure provides one testable method of determining hemispheric dominance for lin¬guistic decoding, and findings from such studies, though far from definitive, lend tentative support to the idea that auditory processing too might be a product of the right hemisphere, at least in some people who stutter. One of the biggest issues faced is that auditory processing is just one part of the communication chain and does not occur in a vacuum. Both production and perception theories must allow for the fact that one is affected by the other. This can lead to a chicken and egg situation, as brought into sharp focus in the criticism of Harrington’s theory of linguistic rhythm and auditory feedback: it can be almost impossible to determine what is cause and what is effect. Key points • The deaf population is the only one in which stuttering is underrepresented. • Stuttered speech may be improved under a number of conditions which serve to disrupt or alter auditory feedback, such as masking, delayed auditory feedback (DAF), frequency altered feedback (FAF), choral and unison speech. • People who stutter may be more reliant on auditory feedback than those who do not stutter. • The Buency enhancing effects of altered feedback devices may work by convincing the brain that the speaker© speech is actually the product of an external speech source. • There is evidence that, like processing for speech production, audi¬tory processing for speech may be a product of right hemisphere processing amongst older children and adults who stutter. • It has been argued that stuttering might result due to misperception of the timing of stressed vowels in speech (Harrington, 1988). • It is possible that auditory processing anomalies may in fact merely represent Cknock-onCeffects of a dehcit that are in essence produc¬tion based. Further reading Harrington, J. (1988). Stuttering, delayed auditory feedback and linguistic rhythm. Journal of Speech and Hearing Research, 31, 36-47. Aside from the theoretical implications, this thought-provoking paper provides a well- explained introduction into the links between perception and production aspects of speech processing in stuttering. Kalinowski, J., Armson, J., Roland-Mieszowski, M., & Stuart, A. (1993). Effects of alterations in auditory feedback and speech rate on stuttering frequency. Language and Speech, 36, 1-16. As with the selected reading list from chapter 14 which discusses auditory feedback from a therapeutic perspective, there is a wide range of Kalinowski and colleagues’ work that could have been included here. This one is an early but influential article on the discovery that altered feedback could reduce stuttering, without invoking a slowed speech rate. Rosenfield, D.B., & Jerger, J. (1984). Stuttering and auditory function. In R. Curlee and W. H. Perkins (Eds.), The nature and treatment of stuttering: New directions (pp. 73-88). San Diego, CA: College Hill Press. Much of the work on stuttering and auditory function was undertaken in the 1970s and early 1980s. Despite its age, this is still a very good source for earlier material on the subject of auditory processing and covers a lot of ground. There is currently no similar but more recent publication on the subject سایتهای مرتبط http://Siavashataee.com Goftardarmani.com http://Loknatzaban.org Vazir.org avalinkaraj.ir behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir behtarinalborz.ir behtarinealborz.ir behtarinekaraj.ir behtarinkaraj.ir entekhabe1400.ir address-goftardarmani-karaj.ir siavash-ataee.ir goftardarmanikaraj.ir goftardarmanionline.ir goftareravan.ir google-map.ir googlegame.ir googleimage.ir googlemovies.ir googleonline.ir hamejaa.ir karaj-medu.ir kardarmanialborz.ir kardarmanikaraj.ir loknatclinic.ir loknatshekan.ir medu-karaj.ir neurofeedbackalborz.ir otalborz.ir otkaraj.ir pff-rhs.ir siavash-ataee.ir siavashataee.download siavashataee.info siavashataee.ir siavashataee.mobi slpkaraj.ir slpnews.ir slponline.ir speech-therapy.ir autismonline.ir

آیا به اینها هم علاقه مند هستید ؟

0 دیدگاه در “بیماری های مغز و اعصاب در کودکان|گفتار توان گسترشمال کرج 09121623463”

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های تکنولوژی

ویدیوی برتر هفته

موضوعات

Call Now Buttonمشاوره و ارزیابی رایگان