شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد|لیست مراکز سنجش در اصفهان 09121623463

شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد|لیست مراکز سنجش در اصفهان 09121623463

 

شقاق مقعد یا فیشر چیست و علائم آن کدامند؟ چه عواملی باعث ایجاد شقاق می‌شود؟ درمان شقاق مقعد به چه صورت است؟ چه کسانی در خطر ابتلا به شقاق مقعد هستند و شقاق چه گونه تشخیص داده می‌شود؟ چه طور می‌توانیم از بروز شقاق مقعد یا فیشر پیشگیری کنیم؟

درباره‌ی همه‌ی این موضوعات در این مطلب از مجله قرمز برای شما توضیحات کاملی آورده‌ایم.

شقاق مقعد چیست؟

شقاق مقعد، یک بریدگی یا پارگی کوچک در امتداد سوراخ مقعد است. این بریدگی باعث ایجاد درد شدید شده و در هنگام تحرکات روده و بعد از این تحرکات (هنگام مدفوع کردن و پس از آن)، باعث ایجاد خونریزی به رنگ قرمز روشن می‌شود. گاهی اوقات این شکاف یا پارگی به قدری عمیق است که بافت زیرین را نمایان می‌کند و می‌توان آن را مشاهده کرد.

شقاق مقعد ممکن است در اثر زاییدن، زور زدن در هنگام دفع، یبوست یا اسهال داشتن به مدت طولانی به وجود آمده باشد. شقاق مقعد همچنین ممکن است در اثر وضعیت‌های پزشکی خاصی مانند بیماری التهابی روده (inflammatory bowel disease (IBD))‌، عفونت و سرطان به وجود بیاید.

شقاق مقعد می‌تواند در هر سنی رخ دهد و اغلب در نوزادان و کودکان دیده می‌شود. یبوست، مساله‌ای رایج در بین این گروه سنی است. شقاق مقعد، معمولاً مشکلی جدی نیست. در بیشتر افراد، پارگی به خودیِ خود پس از ۴ الی ۶ هفته بهبود پیدا می‌کند. در مواردی که شقاق بیشتر از ۸ هفته به طول می‌انجامد، مزمن یا طولانی‌مدت تلقی می‌شود.

روش‌های درمانیِ خاصی، می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به بهبودی این پارگی گردد و کمک کند که احساس ناراحتی از بین برود. از جمله داروهای نرم کننده‌ی مدفوع و تسکین دهنده‌های درد. اگر شقاق مقعد یا فیشر با کمک این درمان‌ها بهبود پیدا نکند، ممکن است جراحی مورد نیاز باشد. یا این که ممکن است لازم باشد که دکتر شما به دنبال ناهنجاری‌های داخلی که باعث ایجاد شقاق مقعد می‌شوند، باشد.

شقاق مقعد، یک بریدگی یا پارگی کوچک در امتداد سوراخ مقعد است.

علائم شقاق مقعد

شقاق مقعد، ممکن است باعث ایجاد یک یا چند تا از علائم زیر شود:

یک چاک یا پارگی در پوست اطراف مقعد؛

یک تکه‌ پوست یا یک توده‌ی کوچک در کنار پارگی؛

درد شدید در ناحیه‌ی مقعد در هنگام دفع و حرکات روده‌ای؛

رگه‌هایی از خون روی مدفوع یا روی دستمال توالت پس از پاک کردن ناحیه؛

سوزش یا خارش در ناحیه‌ی مقعد؛

شقاق مقعد معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که مدفوع سفت و یا مدفوع با قطر زیاد از داخل مقعد خارج می‌شود.

عوامل ایجاد کننده‌ی شقاق مقعد

شقاق مقعد معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که مدفوع سفت و یا مدفوع با قطر زیاد از داخل مقعد خارج می‌شود. یبوست مزمن و یا اسهال مداوم هم می‌توانند باعث ایجاد شکاف در اطراف مقعد شوند. سایر دلایل دیگری که باعث ایجاد شقاق می‌شوند، شامل موارد زیر می‌باشد:

بیماری کرون یا سایر بیماری‌های التهابی روده؛

زور زدن به هنگام زایمان؛

کاهش جریان خون در ناحیه‌ی مقعد؛

تنگی یا اسپاستیک بودن بیش از حدِ عضلات مقعدی؛

در موارد نادرتر، شقاق مقعدی ممکن است در اثر موارد زیر باشد:

سرطان مقعد؛

HIV؛

بیماری سل؛

بیماری سیفلیس؛

بیماری هرپس؛

برای بهبود شقاق مقعد، غذاهای فیبردار را به میزان زیادی مصرف کنید.

چه کسانی در خطر ابتلا به شقاق مقعد هستند؟

شقاق مقعد در دوران نوزادی رایج است. افراد مسن‌تر نیز به خاطر کاهش جریان خون در ناحیه‌ی مقعد، احتمال دارد به شقاق دچار شوند. در حین زایمان و بعد از آن، به دلیل زور زدن در هنگام زایمان نیز خانم‌ها احتمال دارد که به شقاق مقعد دچار شوند.

افرادی که بیماری التهابی روده دارند (مانند بیماری کرون)، در خطر بیشتری برای ابتلا به شقاق مقعد قرار دارند. التهابی که در امتداد روده ایجاد می‌شود، باعث می‌شد که بافت پیرامون مقعد پاره شود.

افرادی که مدام دارای یبوست هستند نیز در خطر ابتلا به شقاق مقعد می‌باشند. زور زدن به هنگام دفع و وجود مدفوع با قطر زیاد و یا سفت، مهم‌ترین دلایل ایجاد شقاق به حساب می‌آیند.

چه طور بفهمیم که شقاق وجود دارد یا خیر؟ تشخیص شقاق مقعد

دکتر متخصص، با مشاهده‌ی ناحیه‌ی پیرامون مقعد شما به راحتی می‌تواند تشخیص بدهد که شما شقاق مقعد یا فیشردارید یا خیر؛ اگر چه ممکن است یک معاینه‌ی مقعدی نیز لازم باشد انجام دهید تا دکتر به تشخیص خودش مطمئن شود. در طول این معاینه، دکتر یک آنوسکوپ را به داخل ببرد تا بتواند پارگی را بهتر مشاهده کند. آنوسکوپ، یک لوله‌ی باریک پزشکی است که به دکتر اجازه می‌دهد تا بتواند درون کانال مقعدی را مشاهده نماید. استفاده از آنوسکوپ همچنین ممکن است به دکتر کمک کند که سایر دلایل درد مقعدی شما را (مثلاً هموروئید یا بواسیر) پیدا کند. در مورد سایر دردهای مقعدی، ممکن است لازم باشد تا آندوسکوپی انجام دهید تا علائم شما به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

برای بهبود شقاق مقعد یا فیشر، به میزان زیاد در طول روز مایعات مصرف کنید.

درمان شقاق مقعد

بیشتر شقاق‌های مقعدی نیازی به درمان‌های گسترده ندارند. بسیاری از درمان‌های خانگی می‌تواند بهبود زخم را تسریع بخشد و علائم ناخوشایند را درمان کند. شما می‌توانید درمان شقاق مقعد را در خانه انجام دهید. برای این کار:

 • استفاده از نرم‌کننده‌های مدفوع (موادی که باعث نرم شدن مدفوع می‌شوند) از داروخانه‌ها (این داروها را به صورت آزاد می‌توانید تهیه نمائید)؛
 • نوشیدن مایعات زیاد؛
 • مصرف مکمل‌های فیبردار و خوردن غذاهایی که فیبر زیادی دارند (مانند میوه‌های خام و سبزیجات)؛
 • استفاده از تشت آب گرم برای ریلکس کردن و شل کردن عضلات مقعد، تسکین سوزش و افزایش جریان خون به اطراف ناحیه‌ی مقعد؛
 • زدن پماد نیتروگلیسیرین به اطراف مقعد برای بهبود جریان خون در آن ناحیه، یا کِرِم هیدروکورتیزون (مثل کورتیزون ۱۰) برای بهبود التهاب؛
 • استفاده از تسکین‌دهنده‌های درد موضعی (مثل لیدوکائین) به ناحیه‌ی مقعد، برای تسکین ناراحتی؛

در صورتی که علائم شما پس از دو هفته استفاده از روش‌های درمانی بهبود پیدا نکرد، مجدداً به دکتر مراجعه کنید. دکتر شما باید مطمئن شود که تشخیص به درستی صورت گرفته و یا داروهای دیگری را پیشنهاد کند.

یک پماد مسدود کننده‌ی کانال کلسیم، می‌تواند ماهیچه‌های مقعد را شل کند و به شقاق فرصت دهد تا خودش را ترمیم نماید.

یک درمان دیگر، می‌تواند تزریق بوتاکس به داخل اسفینکتر مقعد باشد. این تزریق می‌تواند با بی حس کردن موقت عضله، از اسپاسم و گرفتگی در ناحیه‌ی مقعد شما جلوگیری نماید. این کار باعث می‌شود که شقاق فرصت بهبود پیدا کند و از ایجاد شقاق جدید در این ناحیه پیشگیری نماید.

اگر شقاق مقعد شما به سایر درمان‌ها پاسخ نداد، دکتر شما ممکن است اقدام به عمل جراحی کند. در این جراحی، یک برش کوچک در ناحیه‌ی مقعد زده می‌شود تا باعث شود ماهیچه ریلکس شود. ریلکس شدن ماهیچه باعث می‌شود که شقاق مقعد التیام پیدا کند. این کار موقعی انجام می‌شود که سایر درمان‌های کمتر تهاجمی، روی شما اثری نداشته باشند.

لازم است ذکر شود که همه‌ی شقاق‌های مقعدی ناشی از رژیم غذایی کم‌فیبر و یبوست نیستند. شقاق‌هایی که به خوبی بهبود پیدا نمی‌کنند، یا شقاق‌هایی که در قسمت عقبی یا ناحیه‌ی میانی مقعد هستند، احتمال دارد که نشان دهنده‌ی یک بیماری اساسی مانند سل، ایدز یا سرطان مقعد باشند. اگر شما نگران شقاق خود هستید که بهبود پیدا نمی‌کند، در حالی که درمان‌های خانگی زیادی را انجام داده‌اید، به دکتر مراجعه کنید تا اگر لازم است آزمایشات دیگری بر روی شما انجام شود.

مصرف مکمل‌های فیبردار و خوردن غذاهایی که فیبر زیادی دارند (مانند میوه‌های خام و سبزیجات) به درمان شقاق مقعد کمک می‌کند.

روش‌های پیشگیری از بروز شقاق مقعد

نمی‌توان در همه‌ی مواقع از بروز شقاق مقعد پیشگیری کرد اما شما می‌توانید احتمال بروز آن را کاهش دهید. این کار را می‌توانید با تبعیت از موارد زیر انجام دهید:

 • خشک نگه داشتن ناحیه‌ی مقعد؛
 • تمیز کردن ناحیه‌ی مقعد به طور کامل با آب گرم و صابون ملایم؛
 • جلوگیری از ایجاد یبوست با مصرف زیاد مایعات، خوردن غذاهای پر فیبر، و ورزش کردن منظم؛
 • درمان فوری اسهال؛
 • (در مورد نوزادان) تعویض کردن منظم پوشک به دفعات؛

دوست گرامی؛ اگر در مورد مطالب مربوط به بخش سلامت پیشنهاد یا انتقادی دارید، خوشحال می‌شویم آن را با تیممجله قرمز در میان بگذارید.


behtarinalborz.ir
goftardarmanionline.ir
googleimage.ir
hamejaa.ir
medu-karaj.ir
siavashataee.ir
slpnews.ir
autismonline.ir
avalinkaraj.ir
behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir
behtarinkaraj.ir
goftareravan.ir
google-map.ir
googlegame.ir
googlemovies.ir
karaj-medu.ir
kardarmanialborz.ir
kardarmanikaraj.ir
loknatclinic.ir
loknatshekan.ir
siavashataee.com
goftardarmani.com
neurofeedbackalborz.ir
otalborz.ir
otkaraj.ir
pff-rhs.ir
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir
pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir
siavash-ataee.ir
slpkaraj.ir
slponline.ir
speech-therapy.ir
tjhvnvlhkd.ir
کرج شهرک بهارستان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج باغستان شرقی , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج عظیمیه , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج سه راه گوهردشت , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج رجایی شهر , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج گوهردشت , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج چهارراه طالقانی , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج کلاک , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج سرجو , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حصار , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج وسیه , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج باغ پیر , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج بیلقان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حسین‌آباد بیلقان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج علی‌آباد پرگیرک , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج تپه مرادآباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج بیدستان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج صحرای ویان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج جوادآباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج نهر رستم , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج دره دروا , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حسن‌آباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حاجی‌آباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج صوفی‌آباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج وهرجرد (ورگرد) , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج دلمبر , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حیدرآباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج میان‌جاده , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج شنبه‌دژ , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج نوزمین , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج سیاه کلان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج کسین , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج کارخانه قند , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حسین‌آباد مهرشهر , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج جو مردآباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج سرحد آباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج آسیا برجی , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج سرآسیاب

تگ ها

درباره : گفتار توان گستر

دلایل استفاده از لکنت شکن دیجیتال توسط درمانگردر سایر کشورها: یک- داشتن دانش استفاده از آن توسط درمانگر ، زیرا اطلاعات پایه ای از آکوستیک ، الکترونیک ، کامپیوتر ، روانشناسی به انضمام آسیب شناسی گفتار و زبان را می طلبد . دو- داشتن فرهنگ استفاده از آن توسط درمانجو، زیرا بکار بردن دستگاه در طول مدت شش ماه تا یکسال هر روز و هرروز بدور از تحت تاثیر قرار گرفتن توسط اطرافیان و دوستانی که توان مالی تهیه آنرا ندارند ، تا حصول نیجه نهایی الزامیست . لازم به ذکر است که قیمت لکنت شکن در حال حاضربین دوازده تا شانزده میلیون تومان است ، لذا به دلیل محدودیت مالی شرکت تهیه کننده ، این دستگاه به صورت استیجاری و امانت در طول مدت درمان ، پس از ارزیابی اولیه دراختیار فرد متقاضی قرار داده خواهد شد . سه- داشتن صرفه اقتصادی، نسبت به حضور در جلسات درمانی هفتگی . چهار - دنبال کردن پروتکل درمانی هفتگی توسط درمانجو، بنا به صلاحدید درمانگر در طول دوره درمان . پنجم - الزام به ارسال روزمره نتایج درمان توسط درمانجو به صورت فایل صوتی از طریق پیام رسانهای جمعی ، حتی پس از بهبود کامل به مدت یکسال به منظور جلوگیری از پدیده بازگشت لکنت زبان the model speaker, rather than providing a non¬distorted motor template for the person who stutters to match, instead provides a pacing or rhythmic one (Johnson & Rosen, 1937); a perspective that would appear consistent with Kalinowski et al’s findings. It is worth noting that all of those mentioned above have also been levelled at the fluency enhancing properties of delayed auditory feedback (DAF), which we discuss below. (The relationship between choral speech and DAF is an important one, and we return to this with regard to therapy in chapter 14.) Shadowed speech This is a type of cued speech which is very closely related to choral and unison versions. Technically, shadowed speech occurs where there is a slight delay between the speech of the model speaker and the person who stutters, as opposed to the simultaneous output produced during unison and choral speech. The difference is that while with choral speech the speaker knows exactly what the model speaker is going to say, shadowed speech can be used to follow the novel speech of the model speaker. Like choral/unison speech, shadowing can produce dramatic results (Cherry & Sayers, 1956; Kelham & McHale, 1966), but like them the gains in fluency tend to be lost once the stimulus of the model speaker has ended. Because of this, the use of choral or shadowed speech is now rare, and usually confined only to moments in therapy or assessment, where it is considered important to have the client experience a moment of fluency, albeit in the knowledge that this method of producing it will not provide any basis for sustainable improvement. What is interesting from our present perspective, however, is the potential relationship between shadowed speech and delayed auditory feedback. As we will see in chapter 16, the fluency enhancing effect of shadowed and choral speech has been put to use in devices which use DAF and frequency auditory feedback (FAF) to approximate the effects of speaking alongside other speakers. Delayed auditory feedback It is now over 40 years since Goldiamond and colleagues first stumbled on the potential fluency enhancing effects of delayed auditory feedback (Flanagan, Goldiamond, & Azrin, 1958, 1959; Goldiamond, 1965). Findings from the earliest experiments centred around the vicarious discovery that some people who stuttered experienced improved fluency when they put on headphones and heard their speech played back to them with a slight time delay. (Some readers may already have experienced DAF as an echo effect when speaking on a poor transcontinental telephone line.) Commonly, DAF also results in reduced fluency in nonstuttering speakers (Fukawa, Yoshioka, Ozawa, & Yoshida, 1988; Stuart, Kalinowski, Rastatter, & Lynch, 2002), although Fukawa et al. observed that people who stutter were significantly more likely to be affected by DAF than nonstutterers, and that male nonstutterers were more susceptible to the effect than females. Most noticeably, Goldiamond (1965) found a tendency for speakers to slow their rate of speech in an effort to counteract the disruptive influences of the delayed feedback. Particularly, at around 250 ms delay[1] (0.25 of a second) a prolonged speech pattern was produced, where vowels became disproportionately more stretched than con-sonants. The further finding that the extent of the prolonged speech could be controlled by altering the delay times lead to the development of a number of “prolonged speech” programs which used DAF in a systematic way to elicit fluent speech. (See chapter 12 as to how prolonged speech programs have developed.) During the early stages of therapy, DAF was set to encourage excessive prolongation, usually around 250 ms. When clients were able to demonstrate 100 percent fluency in their speech at this delay setting, the next stepwise decrease in DAF (usually in 50 ms increments) was introduced to encourage a slightly faster rate of speech. Again, the client learned to control fluency using decreased prolongation associated with the reduced DAF. The procedure was then repeated at incrementally reduced delay levels, with clients having to demonstrate completely fluent speech at each one before progressing to the next decreased DAF setting. Eventually, the client reached the point where he was able to maintain fluency without any delay in auditory feedback (e.g., Curlee & Perkins, 1969, 1973). At this time it was thought that the fluency enhancing effects of DAF could be explained simply as by¬products of the slower rate speech that it produced. During the mid-1970s and through the 1980s there was a lull in DAF research as clinicians looked to alternative ways of slowing speech for therapy. It was not until the early 1990s when a resurgence of interest occurred, largely driven by findings that increased fluency could indeed result under DAF at normal and even fast rates of speech (e.g., Stuart & Kalinowski, 1996). This finding has led to a new generation of clinicians and researchers becoming interested in DAF as a treatment option for stuttering. We examine the more recent applications in relation to therapy elsewhere (see chapter 14). Aside from the therapeutic implications, the early findings that DAF could enhance fluency for at least some people who stutter led to a number of theories of stuttering, based on the assumption that timing perception is disturbed. Summary There is a range of evidence that points to the notion that stuttering is associ¬ated with disrupted auditory processing, although the exact nature of this disruption remains obscure. Shadowed speech can produce high levels of fluency, but this may have little to do with any timing misperception induced by a faulty processing system; we know that unison speech similarly produces high levels of fluency with no delay. We also know that DAF and FAF can have dramatic fluency enhancing effects for some people who stutter, yet others remain DAF and FAF negative, for reasons which are currently unknown. Also, and as we see in chapter 14, there are reports from some people who stutter that the effects of altered feedback can wear off over time. Perhaps these findings suggest that distraction may play as big a part in inducing fluency as correcting any misperception of a disrupted auditory timing processing system? As we see in chapter 2, brain studies have shown differences in functioning between people who stutter and control group speakers across linguistic and motor areas. The dichotic listening procedure provides one testable method of determining hemispheric dominance for lin¬guistic decoding, and findings from such studies, though far from definitive, lend tentative support to the idea that auditory processing too might be a product of the right hemisphere, at least in some people who stutter. One of the biggest issues faced is that auditory processing is just one part of the communication chain and does not occur in a vacuum. Both production and perception theories must allow for the fact that one is affected by the other. This can lead to a chicken and egg situation, as brought into sharp focus in the criticism of Harrington’s theory of linguistic rhythm and auditory feedback: it can be almost impossible to determine what is cause and what is effect. Key points • The deaf population is the only one in which stuttering is underrepresented. • Stuttered speech may be improved under a number of conditions which serve to disrupt or alter auditory feedback, such as masking, delayed auditory feedback (DAF), frequency altered feedback (FAF), choral and unison speech. • People who stutter may be more reliant on auditory feedback than those who do not stutter. • The Buency enhancing effects of altered feedback devices may work by convincing the brain that the speaker© speech is actually the product of an external speech source. • There is evidence that, like processing for speech production, audi¬tory processing for speech may be a product of right hemisphere processing amongst older children and adults who stutter. • It has been argued that stuttering might result due to misperception of the timing of stressed vowels in speech (Harrington, 1988). • It is possible that auditory processing anomalies may in fact merely represent Cknock-onCeffects of a dehcit that are in essence produc¬tion based. Further reading Harrington, J. (1988). Stuttering, delayed auditory feedback and linguistic rhythm. Journal of Speech and Hearing Research, 31, 36-47. Aside from the theoretical implications, this thought-provoking paper provides a well- explained introduction into the links between perception and production aspects of speech processing in stuttering. Kalinowski, J., Armson, J., Roland-Mieszowski, M., & Stuart, A. (1993). Effects of alterations in auditory feedback and speech rate on stuttering frequency. Language and Speech, 36, 1-16. As with the selected reading list from chapter 14 which discusses auditory feedback from a therapeutic perspective, there is a wide range of Kalinowski and colleagues’ work that could have been included here. This one is an early but influential article on the discovery that altered feedback could reduce stuttering, without invoking a slowed speech rate. Rosenfield, D.B., & Jerger, J. (1984). Stuttering and auditory function. In R. Curlee and W. H. Perkins (Eds.), The nature and treatment of stuttering: New directions (pp. 73-88). San Diego, CA: College Hill Press. Much of the work on stuttering and auditory function was undertaken in the 1970s and early 1980s. Despite its age, this is still a very good source for earlier material on the subject of auditory processing and covers a lot of ground. There is currently no similar but more recent publication on the subject سایتهای مرتبط http://Siavashataee.com Goftardarmani.com http://Loknatzaban.org Vazir.org avalinkaraj.ir behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir behtarinalborz.ir behtarinealborz.ir behtarinekaraj.ir behtarinkaraj.ir entekhabe1400.ir address-goftardarmani-karaj.ir siavash-ataee.ir goftardarmanikaraj.ir goftardarmanionline.ir goftareravan.ir google-map.ir googlegame.ir googleimage.ir googlemovies.ir googleonline.ir hamejaa.ir karaj-medu.ir kardarmanialborz.ir kardarmanikaraj.ir loknatclinic.ir loknatshekan.ir medu-karaj.ir neurofeedbackalborz.ir otalborz.ir otkaraj.ir pff-rhs.ir siavash-ataee.ir siavashataee.download siavashataee.info siavashataee.ir siavashataee.mobi slpkaraj.ir slpnews.ir slponline.ir speech-therapy.ir autismonline.ir

آیا به اینها هم علاقه مند هستید ؟

0 دیدگاه در “شقاق مقعد (Fissure) چیست؟ معرفی کامل، علائم، پیشگیری و درمان شقاق مقعد|لیست مراکز سنجش در اصفهان 09121623463”

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های تکنولوژی

ویدیوی برتر هفته

موضوعات

Call Now Buttonمشاوره و ارزیابی رایگان