علت خونریزی بینی و انواع روشهای درمان خانگی و پزشکی آن چیست؟|گفتارتوان گستر 09121623463

علت خونریزی بینی و انواع روشهای درمان خانگی و پزشکی آن چیست؟|گفتارتوان گستر 09121623463

 

اصطلاح پزشکی برای خونریزی بینی اپیتاکسیس است. به دلیل موقعیت بینی یعنی درست در وسط صورت و تراکم بالای مویرگهای خونی، اکثر ما حداقل یک بار در طول زندگیمان خونریزی بینی داشته‌ایم.

اگر چه این وضعیت به ندرت هشدار دهنده است اما در بعضی موارد نادر هم خطرناک و تهدید کننده زندگی است. خونریزی بینی اکثر اوقات به دلیل ضربه و محکم فین کردن بوجود می‌آید اما می‌تواند به علت ورود جسم خارجی یا عفونت سینوس و تنفس طولانی مدت در هوای خشک، بوجود آید. تومور و ناهنجاری‌های عروقی نیز علل بالقوه خونریزی بینی است اما نادر هستند.

خونریزی بینی بدون دلیل نسبتا شایع است به خصوص در کودکان. هنگامی که غشای مخاطی (بافت مخاطی داخل بینی) خشک می‌شود، تکه تکه شده یا شکننده می‌شود و بوسیله انگشت کردن در بینی کنده شده و احتمالا باعث خونریزی می‌شود. از آنجایی که بینی پر از مویرگهای خونی است و زخمی کوچک بر روی صورت می‌تواند موجب خونریزی شدید بینی شود. خونریزی بینی معمولا در افرادی که قرصهای ضد انعقادی (داروهای رقیق کننده خون همچون آسپرین) می‌خورند و همچنین افراد سن بالایی که خون آنها دیر لخته می‌شود، شایع است. اگر شخصی داروهای صد انعقادی مصرف می‌کند پرفشاری خون (فشار خون بالا) دارد یا اختلال لخته شدن خون دارد، خونریزی ممکن است سخت‌تر بند بیاید و بالای ۲۰ دقیقه طول بکشد.

علتهای خونریزی بینی

خونریزی بینی را می‌توان به دو نوع قدامی یا خلفی رده بندی کرد. در خونریزی قدامی، خونریزی از دیواره بین دو سوراخ بینی شروع می‌شود. این بخش از بینی حاوی رگهای خونی ظریفی است. خونریزی قدامی به سادگی در خانه درمان می‌شود، این نوع خونریزی بینی احتمالا در بچه‌ها بیشتر است.

در خونریزی خلفی، خونریزی از پشت و بالای بینی شروع می‌شود جایی که شاخه‌هایی شریان، خون را به بینی می‌فرستد به همین دلیل خونریزی شدیدتر است. خونریزی بینی در ناحیه خلفی اغلب جدیتر از خونریزی قدامی است و ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد. این نوع بیشتر در بزرگسالان شایع است.

علتهای خونریزی بینی قدامی

علت خونریزی بینی

گاهی اوقات علت خونریزی قدامی ناشناخته است. البته علتهای شایع شامل موارد زیر هستند:

 • انگشت فرو کردن در بینی، بخصوص اگر این کار مرتبا انجام شود، اگر ناخنها دراز باشند و اگر داخل بینی اخیرا خشک یا حساس شده باشد.
 • یک ضربه به بینی یا محکم فین کردن می‌تواند به عروق خونی ظریف غشا مخاطی ضربه بزند.
 • سینوزیت، التهاب سینوس (حفرات استخوانی اطراف بینی)
 • سرما خوردگی، آنفولانزا یا آلرژی بینی می‌تواند موجب خونریزی به دلایل مختلف شود: افراد مبتلا به این بیماریها بینی‌شان بیشتر ضربه می‌خورد. همچنین داخل بینی به هنگام عفونت ویروسی ممکن است خشک و حساس شود، که آن را بیشتر مستعد خونریزی می‌کند.
 • انحراف بینی، وقتی که دیواره جدا کننده دو سوراخ بینی دچار از مرکزیت خارج شود یا دچار انحراف شود.
 • آب و هوای گرم با رطوبت پایین یا تغییرات هوایی از سرما به گرما، اقلیمهای خشک می‌توانند موجب خشک شدن و ترک خوردن داخل بینی شوند که ممکن است منجر به خونریزی شود.
 • ارتفاعات بالا، همچنان که ارتفاع افزایش می‌یابد، دسترسی به اکسیژن کاهش می‌یابد، هوا رقیقتر و خشکتر می‌شود. این خشکی می‌تواند موجب خونریزی بینی شود.
 • استفاده زیاد از انواع خاصی از داروها همانند رقیق کننده‌ها یا داروهای غیر استروئیدی همانند ایبوپروفن.
 • بیماری کبد می‌تواند با لخته خون تداخل پیدا کرده و منجر به خونریزی مکرر یا شدید شود.
 • استفاده زیاد از مواد مخدر همانند کوکائین

علتهای خونریزی خلفی

 • فشار خون بالا
 • جراحی بینی
 • کمبود کلسیم
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمایی که ممکن است غشا مخاطی بینی را تحریک کند
 • بیماریهای خونی همانند هموفیلی یا لوسمی
 • بعضی از تومورها

علتهای دیگر خونریزی بینی

علت خونریزی بینی

شکستگی بینی- یک ترک یا شکستگی در استخوان یا عضروف بینی.

حسم خارجی در بینی- این بیشتر در بچه‌ها در اتفاق می‌افتد همانند قطعات بازی لگو.

پلاکت پایین خون (ترومبوسیتوپنی)- این افراد بیشتر مستعد خونریزی بینی هستند.

بیماری اوسلر وبر رندو- یک بیماری نادر که ۱ نفر از هر ۵۰۰۰ نفر را مبتلا می‌کند، این یک اختلال ژنتیک رگهای خونی است که منجر به خونریزی شدید می‌شود.

کمبود فاکتور X (کمبود فاکتور استوارت- پروور)- بیماری ایجاد شده بوسیله کمبود پروتئین.

کوارکتاسیون آئورت- تنگی مادرزادی آئورت.

گلومرولونفریت (نفریت)- التهاب حاد کلیه، معمولا بخاطر واکنش سیستم ایمنی ایجاد می‌شود.

ابولا- یکی از علائم مرحله آخر ابولا خونریزی تمام بدن است.

بیماری فون ویلبراند- اختلال خونریزی به علت کمبود فاکتور فون ویلبراند.

پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک- بیماری که خون به طور صحیح لخته می‌شود. این بیماران دچار خونریزی شدید و کبودی می شوند.

کمبود فاکتور ۲، ۵ یا ۷- این بیماریهای نادر بر لخته شدن خون اثر می‌گذارند و شانس خونریزی بینی را افزایش می‌دهند.

تب روماتیسمی- یکی از عوارض گلو درد استرپتوکوکی.

سیروز کبدی- قرار گرفتن در معرض سموم به مدت طولانی.

بیماری سلیاک- آلرژی به گلوتن.

لیشمانیوز- بیماری انگلی که توسط پروانه شنی منتقل می‌شود.

علائم

علامت اصلی خونریزی بینی، خونی ست که از بینی خارج می‌شود که از سبک تا شدید رده بندی می‌شود. این خون از هر یک از سوراخهای بینی خارج می‌شود (معمولا فقط یک سوراخ بینی دچار خونریزی می‌شود). اگر خونریزی به هنگام دراز کشیدن رخ دهد، قبل از اینکه خون از بینی خارج شود، معمولا احساس می‌کنید مایعی در پشت گلو است. بهتر است که خون را فرو ندهید چون ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود. خونریزی شدید نیازمند توجه فوری پزشکی است. چیزهایی که باید مراقب باشید شامل موارد زیر هستند:

 • خونریزی شدید
 • تپش قلب (بی نظمی ضربان قلب)
 • بلعیدن مقدار زیادی از خون که موجب استفراغ شود
 • تنگی نفس
 • رنگ پریدگی

درمانهای خانگی

علت خونریزی بینی

نخستین گام برای بند آمدن خونریزی بینی این است:

 • بنشینید و بخشهای نرم بینی را به آرامی فشار دهید، از طریق دهان نفس بکشید.
 • برای جلوگیری از تخلیه خون در سینوسها و گلو که می‌تواند منجر به رفتن خون در ریه و عق زدن شود، به جلو خم شوید نه به جلو.
 • به صورت عمودی بنشینید به طوری که سرتان بالاتر از قلب باشد این فشار خون را کاهش می‌دهد و باعث خونریزی بیشتر می‌شود.
 • به فشار دادن بینی، به جلو خم شدن و صاف نشستن برای حداقل ۵ دقیقه و حداکثر ۲۰ دقیقه ادامه دهید سپس خون لخته می‌شود. اگر خونریزی برای بیش از ۲۰ دقیقه ادامه پیدا کرد، نیازمند توجه پزشکی است.
 • یک یخ پک روی بینی و گونه بگذارید تا این ناحیه تسکین یابد و از فعالیت شدید برای چند روز آینده جلوگیری کنید.

اگر مکررا دچار خونریزی می‌شوید (این می‌تواند نشان دهنده یک مشکل زمینه‌ای باشد)، زخمی روی سر دارید یا ضد انعقاد (داروهای رقیق کننده خون) مصرف می‌کنید و خونریزی قطع نمی‌شود باید به دنبال درمان باشید.

درمان طبی

اگر پزشکی به علت زمینه‌ای همانند پر فشاری خون (فشار خون بالا)، کم خونی، یا شکستگی بینی، ممکن است آزمونهای بیشتری انجام شود، مانند بررسی فشار خون و ضربان قلب، آنها ممکن است پیش از توصیه درمان مناسب، یک عکس رادیولوژی را هم توصیه کنند.

مجموعه‌ای از گزینه‌های درمانی وجود دارد که پزشکان باید ارائه دهند، اینها شامل موارد زیر هستند:

بانداژ بینی- یک گاز یا اسفنج مخصوص بینی را در پشت بینی قرار می‌هند که روی منبع خونریزی فشار می‌آورد.

کوتری- یک روش حداقلی که کوتریز (سوزاندن) ناحیه‌ای از بینی را که خونریزی دارد، انجام می‌دهد تا کاملا بسته شود. ان مورد در صورت استفاده می‌شود که رگهای خونی خاصی شناسایی شوند. البته ناحیه اطراف بخش سوزانده شده، گاهی اوقات شروع به خونریزی می‌کند.

جراحی تیغه بینی- عمل جراحی برای صاف کردن تیغه خمیده بینی (دیواره بین دو سوراخ بینی) که احتمالا از زمان تولد یا بر اثر آسیب به این شکل درآمده. این جراحی می‌تواند وقوع خونریزی بینی را کاهش دهد.

لیگاسیون- آخرین راه حل، عمل جراحی است که شامل بستن انتهای رگهای خونی ایجاد کننده خونریزی می‌شود. گاهی اوقات حتی شریانی که مویرگهای خونی از آن منشا می‌گیرند، بسته می‌شود. اگر منبع خونریزی بیشتر باشد، باید جراحی عمده‌تری انجام بگیرد.

پیشگیری

 • از دست زدن به بینی و فرو بردن انگشت در آن خودداری کنید.
 • پماد روان کننده همانند وازلین را داخل بینی استفاده کنید، بخصوص در کودکانی که خونریزی بینی معمولا بخاطر خشکی داخل حفرات بینی است.
 • از محکم فین کردن یا تکرار زیاد آن خودداری کنید.
 • اگر خانه شما در جایی مرتفع یا اقلیمی خشک است، از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • برای پیشگیری از عود خونریزی بینی، حداقل به مدت یک هفته بعد از خونریزی از انجام فعالیتهای شدید خودداری کنید.


behtarinalborz.ir
goftardarmanionline.ir
googleimage.ir
hamejaa.ir
medu-karaj.ir
siavashataee.ir
slpnews.ir
autismonline.ir
avalinkaraj.ir
behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir
behtarinkaraj.ir
goftareravan.ir
google-map.ir
googlegame.ir
googlemovies.ir
karaj-medu.ir
kardarmanialborz.ir
kardarmanikaraj.ir
loknatclinic.ir
loknatshekan.ir
siavashataee.com
goftardarmani.com
neurofeedbackalborz.ir
otalborz.ir
otkaraj.ir
pff-rhs.ir
pooyesh-dar-goftardarmani-karaj.ir
pooyesh-dar-kardarmani-karaj.ir
siavash-ataee.ir
slpkaraj.ir
slponline.ir
speech-therapy.ir
tjhvnvlhkd.ir
کرج شهرک بهارستان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج باغستان شرقی , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج عظیمیه , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج سه راه گوهردشت , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج رجایی شهر , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج گوهردشت , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج چهارراه طالقانی , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج کلاک , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج سرجو , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حصار , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج وسیه , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج باغ پیر , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج بیلقان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حسین‌آباد بیلقان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج علی‌آباد پرگیرک , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج تپه مرادآباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج بیدستان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج صحرای ویان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج جوادآباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج نهر رستم , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج دره دروا , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حسن‌آباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حاجی‌آباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج صوفی‌آباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج وهرجرد (ورگرد) , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج دلمبر , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حیدرآباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج میان‌جاده , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج شنبه‌دژ , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج نوزمین , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج سیاه کلان , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج کسین , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج کارخانه قند , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج حسین‌آباد مهرشهر , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج جو مردآباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج سرحد آباد , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج آسیا برجی , بهترین مراکز گفتاردرمانی در کرج سرآسیاب

تگ ها

درباره : گفتار توان گستر

دلایل استفاده از لکنت شکن دیجیتال توسط درمانگردر سایر کشورها: یک- داشتن دانش استفاده از آن توسط درمانگر ، زیرا اطلاعات پایه ای از آکوستیک ، الکترونیک ، کامپیوتر ، روانشناسی به انضمام آسیب شناسی گفتار و زبان را می طلبد . دو- داشتن فرهنگ استفاده از آن توسط درمانجو، زیرا بکار بردن دستگاه در طول مدت شش ماه تا یکسال هر روز و هرروز بدور از تحت تاثیر قرار گرفتن توسط اطرافیان و دوستانی که توان مالی تهیه آنرا ندارند ، تا حصول نیجه نهایی الزامیست . لازم به ذکر است که قیمت لکنت شکن در حال حاضربین دوازده تا شانزده میلیون تومان است ، لذا به دلیل محدودیت مالی شرکت تهیه کننده ، این دستگاه به صورت استیجاری و امانت در طول مدت درمان ، پس از ارزیابی اولیه دراختیار فرد متقاضی قرار داده خواهد شد . سه- داشتن صرفه اقتصادی، نسبت به حضور در جلسات درمانی هفتگی . چهار - دنبال کردن پروتکل درمانی هفتگی توسط درمانجو، بنا به صلاحدید درمانگر در طول دوره درمان . پنجم - الزام به ارسال روزمره نتایج درمان توسط درمانجو به صورت فایل صوتی از طریق پیام رسانهای جمعی ، حتی پس از بهبود کامل به مدت یکسال به منظور جلوگیری از پدیده بازگشت لکنت زبان the model speaker, rather than providing a non¬distorted motor template for the person who stutters to match, instead provides a pacing or rhythmic one (Johnson & Rosen, 1937); a perspective that would appear consistent with Kalinowski et al’s findings. It is worth noting that all of those mentioned above have also been levelled at the fluency enhancing properties of delayed auditory feedback (DAF), which we discuss below. (The relationship between choral speech and DAF is an important one, and we return to this with regard to therapy in chapter 14.) Shadowed speech This is a type of cued speech which is very closely related to choral and unison versions. Technically, shadowed speech occurs where there is a slight delay between the speech of the model speaker and the person who stutters, as opposed to the simultaneous output produced during unison and choral speech. The difference is that while with choral speech the speaker knows exactly what the model speaker is going to say, shadowed speech can be used to follow the novel speech of the model speaker. Like choral/unison speech, shadowing can produce dramatic results (Cherry & Sayers, 1956; Kelham & McHale, 1966), but like them the gains in fluency tend to be lost once the stimulus of the model speaker has ended. Because of this, the use of choral or shadowed speech is now rare, and usually confined only to moments in therapy or assessment, where it is considered important to have the client experience a moment of fluency, albeit in the knowledge that this method of producing it will not provide any basis for sustainable improvement. What is interesting from our present perspective, however, is the potential relationship between shadowed speech and delayed auditory feedback. As we will see in chapter 16, the fluency enhancing effect of shadowed and choral speech has been put to use in devices which use DAF and frequency auditory feedback (FAF) to approximate the effects of speaking alongside other speakers. Delayed auditory feedback It is now over 40 years since Goldiamond and colleagues first stumbled on the potential fluency enhancing effects of delayed auditory feedback (Flanagan, Goldiamond, & Azrin, 1958, 1959; Goldiamond, 1965). Findings from the earliest experiments centred around the vicarious discovery that some people who stuttered experienced improved fluency when they put on headphones and heard their speech played back to them with a slight time delay. (Some readers may already have experienced DAF as an echo effect when speaking on a poor transcontinental telephone line.) Commonly, DAF also results in reduced fluency in nonstuttering speakers (Fukawa, Yoshioka, Ozawa, & Yoshida, 1988; Stuart, Kalinowski, Rastatter, & Lynch, 2002), although Fukawa et al. observed that people who stutter were significantly more likely to be affected by DAF than nonstutterers, and that male nonstutterers were more susceptible to the effect than females. Most noticeably, Goldiamond (1965) found a tendency for speakers to slow their rate of speech in an effort to counteract the disruptive influences of the delayed feedback. Particularly, at around 250 ms delay[1] (0.25 of a second) a prolonged speech pattern was produced, where vowels became disproportionately more stretched than con-sonants. The further finding that the extent of the prolonged speech could be controlled by altering the delay times lead to the development of a number of “prolonged speech” programs which used DAF in a systematic way to elicit fluent speech. (See chapter 12 as to how prolonged speech programs have developed.) During the early stages of therapy, DAF was set to encourage excessive prolongation, usually around 250 ms. When clients were able to demonstrate 100 percent fluency in their speech at this delay setting, the next stepwise decrease in DAF (usually in 50 ms increments) was introduced to encourage a slightly faster rate of speech. Again, the client learned to control fluency using decreased prolongation associated with the reduced DAF. The procedure was then repeated at incrementally reduced delay levels, with clients having to demonstrate completely fluent speech at each one before progressing to the next decreased DAF setting. Eventually, the client reached the point where he was able to maintain fluency without any delay in auditory feedback (e.g., Curlee & Perkins, 1969, 1973). At this time it was thought that the fluency enhancing effects of DAF could be explained simply as by¬products of the slower rate speech that it produced. During the mid-1970s and through the 1980s there was a lull in DAF research as clinicians looked to alternative ways of slowing speech for therapy. It was not until the early 1990s when a resurgence of interest occurred, largely driven by findings that increased fluency could indeed result under DAF at normal and even fast rates of speech (e.g., Stuart & Kalinowski, 1996). This finding has led to a new generation of clinicians and researchers becoming interested in DAF as a treatment option for stuttering. We examine the more recent applications in relation to therapy elsewhere (see chapter 14). Aside from the therapeutic implications, the early findings that DAF could enhance fluency for at least some people who stutter led to a number of theories of stuttering, based on the assumption that timing perception is disturbed. Summary There is a range of evidence that points to the notion that stuttering is associ¬ated with disrupted auditory processing, although the exact nature of this disruption remains obscure. Shadowed speech can produce high levels of fluency, but this may have little to do with any timing misperception induced by a faulty processing system; we know that unison speech similarly produces high levels of fluency with no delay. We also know that DAF and FAF can have dramatic fluency enhancing effects for some people who stutter, yet others remain DAF and FAF negative, for reasons which are currently unknown. Also, and as we see in chapter 14, there are reports from some people who stutter that the effects of altered feedback can wear off over time. Perhaps these findings suggest that distraction may play as big a part in inducing fluency as correcting any misperception of a disrupted auditory timing processing system? As we see in chapter 2, brain studies have shown differences in functioning between people who stutter and control group speakers across linguistic and motor areas. The dichotic listening procedure provides one testable method of determining hemispheric dominance for lin¬guistic decoding, and findings from such studies, though far from definitive, lend tentative support to the idea that auditory processing too might be a product of the right hemisphere, at least in some people who stutter. One of the biggest issues faced is that auditory processing is just one part of the communication chain and does not occur in a vacuum. Both production and perception theories must allow for the fact that one is affected by the other. This can lead to a chicken and egg situation, as brought into sharp focus in the criticism of Harrington’s theory of linguistic rhythm and auditory feedback: it can be almost impossible to determine what is cause and what is effect. Key points • The deaf population is the only one in which stuttering is underrepresented. • Stuttered speech may be improved under a number of conditions which serve to disrupt or alter auditory feedback, such as masking, delayed auditory feedback (DAF), frequency altered feedback (FAF), choral and unison speech. • People who stutter may be more reliant on auditory feedback than those who do not stutter. • The Buency enhancing effects of altered feedback devices may work by convincing the brain that the speaker© speech is actually the product of an external speech source. • There is evidence that, like processing for speech production, audi¬tory processing for speech may be a product of right hemisphere processing amongst older children and adults who stutter. • It has been argued that stuttering might result due to misperception of the timing of stressed vowels in speech (Harrington, 1988). • It is possible that auditory processing anomalies may in fact merely represent Cknock-onCeffects of a dehcit that are in essence produc¬tion based. Further reading Harrington, J. (1988). Stuttering, delayed auditory feedback and linguistic rhythm. Journal of Speech and Hearing Research, 31, 36-47. Aside from the theoretical implications, this thought-provoking paper provides a well- explained introduction into the links between perception and production aspects of speech processing in stuttering. Kalinowski, J., Armson, J., Roland-Mieszowski, M., & Stuart, A. (1993). Effects of alterations in auditory feedback and speech rate on stuttering frequency. Language and Speech, 36, 1-16. As with the selected reading list from chapter 14 which discusses auditory feedback from a therapeutic perspective, there is a wide range of Kalinowski and colleagues’ work that could have been included here. This one is an early but influential article on the discovery that altered feedback could reduce stuttering, without invoking a slowed speech rate. Rosenfield, D.B., & Jerger, J. (1984). Stuttering and auditory function. In R. Curlee and W. H. Perkins (Eds.), The nature and treatment of stuttering: New directions (pp. 73-88). San Diego, CA: College Hill Press. Much of the work on stuttering and auditory function was undertaken in the 1970s and early 1980s. Despite its age, this is still a very good source for earlier material on the subject of auditory processing and covers a lot of ground. There is currently no similar but more recent publication on the subject سایتهای مرتبط http://Siavashataee.com Goftardarmani.com http://Loknatzaban.org Vazir.org avalinkaraj.ir behtarin-entekhab-karaj-siavashataee.ir behtarinalborz.ir behtarinealborz.ir behtarinekaraj.ir behtarinkaraj.ir entekhabe1400.ir address-goftardarmani-karaj.ir siavash-ataee.ir goftardarmanikaraj.ir goftardarmanionline.ir goftareravan.ir google-map.ir googlegame.ir googleimage.ir googlemovies.ir googleonline.ir hamejaa.ir karaj-medu.ir kardarmanialborz.ir kardarmanikaraj.ir loknatclinic.ir loknatshekan.ir medu-karaj.ir neurofeedbackalborz.ir otalborz.ir otkaraj.ir pff-rhs.ir siavash-ataee.ir siavashataee.download siavashataee.info siavashataee.ir siavashataee.mobi slpkaraj.ir slpnews.ir slponline.ir speech-therapy.ir autismonline.ir

آیا به اینها هم علاقه مند هستید ؟

0 دیدگاه در “علت خونریزی بینی و انواع روشهای درمان خانگی و پزشکی آن چیست؟|گفتارتوان گستر 09121623463”

دیدگاهتان را بنویسید

تازه های تکنولوژی

ویدیوی برتر هفته

موضوعات

Call Now Buttonمشاوره و ارزیابی رایگان