ستاد کرونای جنوب کرمان برگزار شد

ستاد کرونای جنوب کرمان برگزار شد


 دکتراصغر مکارم در جلسه ستاد کرونای جنوب استان کرمان گفت: اپیدمی جنوب کرمان در مقایسه با استان با تاخیر است و در طول موج های قبلی به جز موج مردادماه خوشبختانه دچار پیک شدیدی نشدیم و با همکاری و همت مسئولان جنوب در اجرای طرح شهید سلیمانی توانستیم بیماری را در منطقه مدیریت کنیم.

وی از عادی انگاری طی یک هفته اخیر به عنوان عامل سیر صعودی آمار مبتلایان نام برد و افزود: بعد از عادی انگاری که در سطح کشور اتفاق افتاد آمار کووید۱۹ صعودی شده و موارد بستری به چهار برابر افزایش پیدا کرد که بخش عمده مربوط به دو روز گذشته است و این نشان می دهد علی رغم همه تلاش ها و توصیه های انجام شده در حال ورود به پیک بیماری کووید۱۹ در جنوب کرمان هستیم.

مکارم با اشاره به مهمترین دلایل افزایش آمار بیماران در منطقه جنوب کرمان اظهار کرد: با توجه به وضعیت کنونی آب و هوای جنوب استفاده از وسایل سرمایشی افزایش یافته و آمار ابتلاء بیشتر خانوادگی است، هرچند تاکنون موارد خیلی بدحالی نداشته ایم اما ویروس جهش یافته است و سرایت بسیار بالایی دارد که معمولا  درگیری به شکل خانوادگی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به افزایش تست در حوزه این  دانشگاه گفت: با هماهنگی های صورت گرفته تست درب منازل انجام می شود تا در صورت نیاز  نسبت به قرنطینه مبتلایان اقدام شود.

مکارم با بیان اینکه خیزهای استان هرمزگان و ایرانشهر بر منطقه جنوب کرمان تأثیر بالایی دارد، افزود: در حال حاضر شهرستان های منوجان، رودبار جنوب  و جیرفت در وضعیت نارنجی قرار دارند اگر چه در بقیه شهرستان ها آمار کمتر است، اگر در بحث رعایت پروتکل ها ی بهداشتی کم توجهی صورت بگیرد  و این موج ادامه پیدا کند درگیری زیادی خواهیم داشت که ممکن است شاهد اتفاقات غیرقابل جبرانی باشیم.

وی زیرساخت های بهداشتی و درمانی ها را محدود عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه شرایط زیرساخت های منطقه محدود است، اگرچه موارد بستری در جنوب بیشتر از موج های قبلی نیست اما باید کاری کنیم با شیب ملایمی با حداقل تلفات انسانی از این مرحله عبور کنیم.

مکارم با بیان اینکه فصل برداشت محصولات کشاورزی منطقه است و در روز بیش از ۲۵۰۰ بارنامه صادر می شود، گفت: این ترددها باعث انتقال بیماری است و در کنار این موارد نتیجه مسافرت های نوروز و برگزاری مراسم عزا و عروسی ما را مستعد خیز بلند بیماری در منطقه کرده است.

وی با بیان اینکه تا ۲۱ فروردین ماه جاری ۲۷۲ مورد فوت قطعی کرونا داشتیم که فقط یک مورد شهادت پرسنل بازنشسته بود، اظهار کرد: تاکید داریم بحث قرنطینه جدی گرفته شود. در حال حاضر افراد با تست مثبت قرنطینه را رعایت نمی کنند که باید بحث های حمایتی در این شرایط جدی تر انجام شود.

مکارم نسبت به ادامه فعالیت اصناف هشدار داد و افزود: اگر شرایط بی توجهی اصناف ادامه یابد آمارمبتلایان و مرگ و میر  بیشتر می شود و همه اصناف باید تعطیل شوند.

وی از برگزاری مراسم جشن و عزا ابراز تاسف کرد و افزود: دستگاه های نظامی و انتظامی کمک کنند که این مراسم به حداقل برسد و در غیر این صورت به سمت مرگ و میر بیشتر خواهیم رفت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ضمن تأکید بر تشدید نظارت و کنترل جدی بر تردد کامیون ها در راستای کنترل بیماری در منطقه افزود: با اجرای خوب طرح شهید سلیمانی، همکاری بین بخشی و همکاری مردم در این شرایط سخت باید کنار هم باشیم تا این وضعیت را پشت سر بگذاریم.Source link

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

تماس 14 تا 20 روزهای غیر تعطیل