کمیته سیاست گذاری وبومتریک دانشگاه تشکیل شد

کمیته سیاست گذاری وبومتریک دانشگاه تشکیل شد

کمیته سیاست گذاری وبومتریک دانشگاه تشکیل شد


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، دکتر اصغر مکارم روز سه شنبه در نشست بررسی وضعیت رتبه بندی وبومتریک دانشگاه اظهار داشت: اعضای این کمیته را معاونت تحقیقات، واحد it و روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت تشکیل می دهند تا شاهد ارتقاء رتبه دانشگاه در این زمینه باشیم.

 

 

وی تصریح کرد: وبومتریک شاخصی برای رتبه بندی وب سایت های دانشگاه ها و مراکز علمی، آموزشی و تحقیقاتی دنیا بوده که توسط آزمایشگاه سایبرمتریک واحدی از انجمن ملی تحقیقات اسپانیا تهیه شده است.

وی اظهار داشت: تمامی معاونت ها، بیمارستان ها و مراکز بهداشت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بروزرسانی سایت و انتشار اخبار در سایت خود زمینه ارتقاء رتبه وبومتریک دانشگاه را فراهم کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت تصریح کرد: تا سه قبل دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در رتبه بندی جهانی وبومتریک وجود نداشت ولی با تلاش مجموعه معاونت تحقیقات این دانشگاه امروز شاهد نام دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در بین دانشگاه های کشورهای دنیا بوده که این افتخاری برای دانشگاه است.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت هفت شهرستان با جمعیت یک میلیون نفر را تحت پوشش دارد، اظهار داشت: جمعیت تحت پوشش این دانشگاه با بعضی از دانشگاه های تیپ یک برابری می کند لذا باید رتبه وبومتریک دانشگاه ارتقاء یابد.

مکارم بر ضرورت اطلاع رسانی در عصر ارتباطات تاکید کرد و گفت: نقش اطلاع رسانی در جامعه فعلی بسیار تعیین کننده بوده لذا باید عملکرد هر مجموعه در سایت آن مجموعه اطلاع رسانی شود.

وی افزود: کرونا سمت و سوی جامعه را نیز به سمت فضای مجازی بیشتر سوق داده از این رو باید خدمات هر واحد در سایت اطلاع رسانی و در فضای مجازی بازنشر داده شود.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت اظهار داشت: وبومتریک دانشگاه های دنیا را بر اساس اطلاعات مبتنی بر وب آن ها سالیانه  ۲ بار در ماه های دی(ژانویه) و تیرماه(جولای) انجام می شود.

 دکتر فاطمه سیدی هدف از ارتقاء صفحات پورتال دانشگاه را رسیدن به جایگاه مناسب در ارزیابی وبومتریک دانشگاه های علوم پزشکی کشورعنوان کرد وحضور در وب و بررسی تعداد صفحات موجود در وب را از شاخص های وبومتریک برشمرد.

وی تمامی فایل های دارای کیفیت محتوایی از جمله فایل های آموزشی، مقالات و اخبار را از دیگر شاخص های وبومتریک برشمرد و مرجع مورد استفاده سایت Webometrics در این شاخص را موتور جستجوی علمی پژوهشی گوگل اعلام کرد.

وی بارگذاری کلیه مستندات فایل های word ، excel ، powerpoint و pdf، قرار دادن بانک های اطلاعات مقالات علوم پزشکی کشور در سایت، قرار دادن فایل های اسلایدهای دروس تئوری اساتید (ppt) و جزوات درسی اساتید در فرمت (pdf, Doc) درسایت گروه آموزشی و قرار گرفتن پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی در لینک مجموعه های کتابخانه الکترونیک دانشگاه را از بهترین اقدامات برای ارتقاء رتبه وبومتریک دانشگاه ها اعلام کرد.

وی از خریداری نسخه انگلیسی سایت دانشگاه علوم پزشکی جیرفت خبر داد و گفت: با حمایت های رئیس دانشگاه امکانات زیرساختی برای ارتقاء رتبه وبومتریک دانشگاه فراهم شده است.

وی افزود: تمامی معاونت ها، بیمارستان ها و مراکز بهداشت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جیرفت یک مسئول سایت را به کارشناس وبومتریک این دانشگاه معرفی کنند تا شاهد بروز رسانی و ارتقاء رتبه وبومتریک دانشگاه علوم پزشکی جیرفت باشیم.

خانم دکتر سیدی با بیان اینکه ۵۵ درصد شاخص ارزیابی وبومتریک سایت های دانشگاه هستند، بر بروز رسانی سایت های معاونت ها، بیمارستان ها و مراکز بهداشت تحت پوشش دانشگاه تاکید کرد.Source link

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه