گفتگوی آنلاین دکترگفتاردرمانی کرج چهارم تیرماه ۱۴۰۰| نقش نوروفیدبک در توانبخشی

دکتر سیاوش عطایی گفتاردرمانگر و متخصص لکنت

گفتگوی آنلاین دکترگفتاردرمانی کرج چهارم تیرماه ۱۴۰۰| نقش نوروفیدبک در توانبخشی

نقش نوروفیدبک در توانبخشی
در این مصاحبه با سیاوش عطایی آسیب شناس و گفتاردرمانگر به بررسی نقش نوروفیدبک در توانبخشی می پردازیم ، در ابتدا اگر ممکنه توضیح کوتاهی در مورد نوروفیدبک و نقش آن در درمان انواع اختلالات داشته باشید :
نوروفیدبک در اصل نوعی بیوفیدبک است که با استفاده از ثبت امواج الکتریکی مغز و دادن پس خوراند به فرد تلاش میکند که نوعی خودتنظیمی را به فرد آموزش دهد.بازخورد به طور معمول از راه صدا یا تصویر به فرد ارائه میشود.و از این طریق, فرد متوجه میشود که, آیا تغییر مناسبی را در فعالیت امواج مغزی خود ایجاد کرده است یا خیر ؟
در نوروفیدبک, سنسورهایی که الکترود نامیده میشوند, بر روی سرمراجع قرار میگیرند. این سنسورها فعالیت الکتریکی مغز فرد را ثبت و در غالب امواج مغزی (در اغلب موارد به شکل شبیه سازی شده در قالب یک بازی کامپیوتری یا فیلم ویدیوئی) به او نشان می دهند وفرد با دیدن پیشرفت و یا توقف بازی و گرفتن پاداش یا از دست دادن امتیاز و یا تغییراتی که در صدا یا پخش فیلم به وجود می اید, پی به شرایط مطلوب, یا نامطلوب امواج مغزی خود برده و سعی میکند تا با هدایت بازی یا فیلم, وضعیت تولید امواج مغزی خود را اصلاح کند.
نوروفیدبک نظام آموزشی جامع برای کلیه ی افراد است که باعث ایجاد تغییرات, تقویت, تعدیل و افزایش کارکرد سلول های مغزی میشود. نوروفیدبک, نوعی فناوری است که به افرادی که به روان درمانی و توانبخشی نیاز دارند و یا کسانی که در مهارت های ذهنی دچار ضعف هستند, کمک میکند.این برنامه در درمان افسردگی, اضطراب, اختلال استرس بعد از حادثه , اختلالات شخصیتی , اعتیاد و مشکلات هیجانی, تاثیر بسزایی دارد. این فناوری یکی از روشهای درمانی موثر در درمان کودکان مبتلا به نقص توجه همراه با بیش فعالی و اختلالات رشدی فراگیر،اختلالات یادگیری و اختلال وسواس است.
بیش از ۳۵ سال است که, نوروتراپی برای کنترل بیماری صرع نیز به کار میرود و منجر به تغییر و تحولاتی در زندگی این بیماران شده است. نوروتراپی (نوروفیدبک) را بهترین وسیله برای کاهش علائم اختلال و افزایش شناخت و مهارت ها یافته اند.علاوه بر این, نوروفیدبک در افزایش مهارت های مدیریت و کارایی شغلی, افزایش دقت و سرعت در ورزشکاران و موفقیت انها, در مسابقات نقش بسزایی دارد.
مطالعات بسیاری در زمینه ی نقش مغز در پردازش هیجانات, افزایش خودآگاهی, و ویژگی های شخصیتی به عمل آمده است. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که, اتخاذ تصمیمات اخلاقی و رفتاری, همیشه ریشه در فرایندهای روانی و یا یادگیری های دوران کودکی ندارد. آسیب های مغزی , ممکن است موجب اختلالات بالینی و یا شخصیتی شوند. ما به خوبی میدانیم که, مغزهای با کارکرد دچار اختلال, تصمیمات نادرست میگیرند.
تاریخچه ی بیوفیدبک ونوروفیدبک ، بر اساس علوم فناوری, نورولوژی, علوم اعصاب , الکترونیک, فیزیولوژی و رفتارگرایی بنیان گذاری شده است.
در این بین توجه به چند نکته ضروری است:
-مدت زمان برای ارزیابی نوروفیدبک به طور متوسط یک ساعت است.
-تعداد جلسات درمانی ۲ تا۳ بار در هفته می باشد.
-حداقل تعداد جلسات درمانی حدود ۴۰ جلسه می باشد.
– تشخیص بهبود وضعیت مراجع میتواند با اعداد و علائم مشخص شود ولی در روند درمان ، بالین مراجع از اهمیت بسیارزیادی برخوردار است. در نتیجه ملاک بهبود وضعیت مراجع ,بهبود وضعیت بالینی است.
– بدیهی است, حضور منظم, هوشیاری فرد, میزان IQ مصرف و یا عدم مصرف دارو می تواند در طول دوره ی درمان موثر باشد.
-انجام نوروفیدبک هیچگاه مانعی در مصرف داروهای تجویزی پزشکان نیست و ادامه ی مصرف دارو و تغییر دوز دارو حتما و حتما در حیطه ی پزشک متخصص مربوطه می باشد .
با تشکر از توضیحات مبسوط شما ،مخاطبین به چه صورت میتوانند با مجموعه تحت مدیریت شما تماس بگیرند یا مراجعه کنند؟
ما در روزهای زوج بین ساعات ۱۹ الی ۲۰ در مرکز گفتار توان گستر به آدرس : کرج – رجایی شهر- بلوار انقلاب – بین ۱۳ و ۱۴ نبش میدان اتحاد – ساختمان آراد طبقه دوم ، ارزیابی و مشاوره رایگان اختلالات گفتاری و توانبخشی داریم ، علاوه بر اینکه با تلفنهای ۰۲۶۳۴۴۴۷۰۷۱ و ۰۲۶۳۴۴۰۵۸۳۰ در خدمت همشهریان گرامی هستیم .

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

تماس 14 تا 20 روزهای غیر تعطیل